fbpx

Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie zostanie połączone z Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa. Tak będzie oszczędniej, uznali radni

Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie zostanie połączone z Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa. Tak będzie oszczędniej, uznali radni.


VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego od następnego roku szkolnego ma stać się częścią Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa. Taką decyzję podjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta.
Zadecydowały względy ekonomicznej. Do „Dąbrowskiego” chce uczęszczać znacznie mniej uczniów do do innych ogólniaków.

W ostatnich latach to liceum nie cieszyło się takim zainteresowaniem potencjalnych kandydatek i kandydatów jak inne częstochowskie szkoły tego typu – podaje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy. – W latach 2018/2019 i 2020/2021 w wyniku rekrutacji nie udało się utworzyć ani jednej klasy. Jedynie w roku 2019/2020 tak zwany podwójny rocznik – czyli młodzież kończąca szkoły podstawowe i gimnazja – sprawił, że pojawiły się tam nowe uczennice i uczniowie. Obecnie są w drugiej klasie.


Subwencja rządowa, która miasto otrzymuje na szkoły jest, jak w całym kraju, niewystarczająca i gmina musi z własnego budżetu dokładać do utrzymania oświaty co roku po kilka milionów złotych. Najwięcej samorządf dokłada jak podliczono właśnie do „Dąbrowskiego”. Jak informuje Biuro Prasowe UM, według przewidywań, w tym i kolejnym roku na jednego ucznia tego liceum przypadnie kilkanaście tysięcy złotych z kasy miasta. Dla porównania – w innych liceach dofinansowanie sięgnie średnio kilkuset złotych na ucznia w bieżącym roku i ok. 1 tys. zł w 2021 r. W tej sytuacji dalsze utrzymywanie samodzielnego liceum przy ul. Łukasińskiego jest nieopłacalne.
Jak zapewnia samorząd, włączenie ogólniaka w strukturę Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa będzie z korzyścią dla obu placówek oświatowych.


Operacja połączenia szkół będzie wiązać się z likwidacją stanowisk administracyjnych i obsługowych w liceum, ponieważ nie przewiduje się zwiększenia zatrudnienia w ZS im. B. Prusa.

O pracę w dotychczasowym wymiarze nie powinni obawiać się nauczyciele – uspokaja miasto. – Zapewni im ją przekształcone liceum bądź inne szkoły. Ze swoich uprawnień będą mogli skorzystać nauczyciele w wieku emerytalnym lub z prawem do świadczenia kompensacyjnego.


Po przekształceniu ogólniaka, uda się obniżyć koszty kształcenia w ,,Dąbrowskim” do średniego poziomu dla pozostałych liceów, a tym samym zmniejszyć wydatki na tę szkołę – mowa tu o nominalnym spadku o ok. 700 tys. w 2022 r. Jak podliczył samorząd, ponad połowę tej kwoty uda się zaoszczędzić dzięki likwidacji stanowisk nie związanych z bezpośrednio z nauczaniem.