fbpx

II Letnia Szkoła Krasu i Speleologii. Interdyscyplinarny obóz w Olsztynie i Złotym Potoku

Uniwersytet Wrocławski oraz Fundacja Przyroda i Człowiek organizują II Letnią Szkołę Krasu i Speleologii. Tegoroczna edycja odbędzie się w Olsztynie oraz w Złotym Potoku.

II Letnia Szkoła Krasu i Speleologii to interdyscyplinarny obóz naukowy na obszarze Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku w jurajskim Olsztynie i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Obóz składał się z trzech pięciodniowych turnusów. Mogli w nim uczestniczyć m.in. uczniowie liceów, techników leśnych, szkół o profilu ochrona środowiska, studenci biologii, ochrony środowiska, geografii i geologii, a także nauczyciele i osoby zajmujące się zawodowo ochroną dóbr kultury i przyrody.

Program każdego z turnusów przebiegał dwutorowo. Po pierwsze odbywały się zajęcia z paleozoologii i archeologii. Po drugie uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu geologii i geomorfologii jaskiń i krasu oraz ochrony zjawisk krasowych. Uczyli się m.in. jak wykonywać pomiary geofizyczne metodą tomografii elektrooporowej oraz georadarową.

– Obóz został odebrany bardzo pozytywnie – podsumowywał w ubiegłym roku Marceli Ślusarczyk, prezes Fundacji Przyroda i Człowiek. – Po jego zakończeniu otrzymaliśmy wiele miłych słów i podziękowań. To dowodzi, że pomysł był trafiony i na pewno nie zrezygnujemy z inicjatywy tego typu.

II Letnia Szkoła Krasu i Speleologii. Interdyscyplinarny obóz w Olsztynie i Złotym Potoku 2
(fot. Marceli Ślusarczyk/ FPiC)

Czas na drugą edycję

Dlatego na rok 2022 zaplanowano drugą edycję wydarzenia. Tym razem odbędzie się ono nie tylko w Olsztynie, ale i w Złotym Potoku. W planach są dwa pięciodniowe turnusy (18–23 lipca w Złotym Potoku, 25–29 lipca w Olsztynie k. Częstochowy), podczas których prowadzone będą wykopaliska paleontologiczne i archeologiczne. Będą im towarzyszyć badania geomorfologiczne i geologiczne osadów jaskiniowych. Ponadto zostaną zorganizowane warsztaty terenowe w celu pokazania uczestnikom wybranych stanowisk archeologicznych, paleontologicznych i geomorfologicznych.

Adresatami obozu, podobnie jak w ubiegłym roku, są: uczniowie liceów ogólnokształcących, techników leśnych, szkół z profilem ochrona środowiska, studenci biologii, ochrony środowiska, geografii i geologii, a także nauczyciele i osoby zajmujące się zawodowo ochroną dóbr kultury oraz przyrody.

Co w programie?

W bloku poświęconym paleozoologii i archeologii prowadzącymi będą prof. Krzysztof Stefaniak, prof. Adrian Marciszak, dr Urszula Ratajczak-Skrzatek (Zakład Paleozoologii, Uniwersytet Wrocławski); prof. Paweł Mackiewicz (Wydział Biotechnologii, Uniwersytet Wrocławski), dr Czesław Hadamik (Fundacja Dla Dziedzictwa). Mowa będzie m.in. o metodyce badań paleontologicznych i archeologicznych czy przemianach osadniczych na wzgórzu zamkowym w Olsztynie k. Częstochowy i obszarze Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.

Blok dotyczący geologii i geomorfologii jaskiń i krasu, ochrona zjawisk krasowych poprowadzą dr hab. Marek Kasprzak, dr Artur Sobczyk (Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Andrzej Czylok, Marceli Ślusarczyk, Maciej Florys (Fundacja Przyroda i Człowiek). Będą referować m.in. o metodyce badań speleologicznych związanych z poznaniem procesów genezy i ewolucji jaskiń oraz rzeźby obszarów krasowych czy też o tworzeniu kompleksowych baz danych GIS.

Liczba uczestników każdego turnusu jest ograniczona, kwalifikacja obowiązywała na podstawie kolejności zgłoszenia, które przyjmowano do 10 czerwca. Szczegóły: przyrodaiczlowiek.pl.

red., mat. FPiC