fbpx

XVIII Święto Ciulimu – Czulentu. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur 20-21.08.2021

W tym roku z uwagi na obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną festiwal odbędzie się w kameralnym gronie, w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Na zapisy na wydarzenia oraz warsztaty czekamy do 10 sierpnia 2021, ilość miejsc ograniczona, wstęp wolny.

W programie między innymi są przewidziane takie atrakcje jak: degustacja potraw regionalnych oraz żydowskich, a także zwiedzanie Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej.

Festiwal kultury polskiej i żydowskiej czyli „Święto Ciulimu-Czulentu” to jedno z największych oraz najważniejszych wydarzeń tego rodzaju w Polsce. Festiwal ten ma przypomnieć wspólną historię Polaków i Żydów, pokazać przenikanie się kultur, uczyć tolerancji a także obustronnego zrozumienia.

W ramach tego festiwalu jest prezentowana kultura polska i żydowska w skład której wchodzą : tradycje, potrawy, muzyka i taniec, a także kultura pochodząca z terenów ziemi lelowskiej i polska. Niepowtarzalnym walorem festiwalu jest uczestniczenie chasydów, którzy związani są z Lelowem poprzez urodzonego oraz pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

„Święto Ciulimu – Czulentu” w Lelowie organizowane jest od 2003 roku, podczas którego spotykają się dwie kultury – polska i żydowska. Organizatorem festiwalu był Wójt Gminy Lelów Jerzy Szydłowski a także rabin Simcha Krakowski, który był głównym inicjatorem przyjazdów chasydów do Lelowa na grób Cadyka Dawida Bidermana. Pierwsze święto miało postać kameralnego spotkania. Była skromną imprezą o symbolicznym bardzo ważnym znaczeniu poprzez które stało się podstawą do dalszych działań. Festiwal zdobył zasięg ogólnokrajowy a nawet międzynarodowy. Uczestnikami festiwalu jest społeczność z gminy Lelów i okolicznych miejscowości, ale także przyjeżdżają turyści z całego kraju. Uczestnikami są także chasydzi z Izraela i innych krajów, związanych z miejscowością Lelów przez osobę cadyka Dawida Bidermana, który pochowany jest właśnie tutaj. Wszyscy uczestnicy festiwalu są razem i cieszą w oparciu o mądrość chasydzka iż „radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”.

XVIII Święto Ciulimu – Czulentu. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur 20-21.08.2021 1
Fot. Wikipedia.pl (grób cadyka Dawida Bidermana)

Festiwal ten otrzymał certyfikat, który został nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt turystyczny, a potrawa „Ciulim lelowski” oraz „Czulent lelowski” otrzymał certyfikat potraw regionalnych. „Ciulum lelowski” wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych woj. Śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”.

Mimo znacznego wysiłku podczas organizacji festiwalu, a także różnych opini na temat samej imprezy, takie święto przypomina nam o tym że w Lelowie żyli obok siebie Żydzi i Polacy. Festiwal jest bardzo oryginalną ofertą turystyczną, która co roku przyciąga tłumy uczestników. Brak Święta zabrałby Lelowowi wyjątkowy klimat miejsca, w którym spotykają się dwie różne a jednocześnie tak sobie bliskie kultury. Tradycja przeprowadzania kolejnych obchodów Święta Ciulimu – Czulentu powinna być podtrzymywana. Należałoby może przemyśleć formę tego święta. Jak powinno ono wyglądać czy powinno być biesiadą, piknikiem, artystycznym występem czy może plenerową okazją do bliższego poznania Lelowa i jego kultury, oraz przerwanego przez wojnę polsko-żydowskiego sąsiedztwa. Odpowiedź na to pytanie na pewno przyniosą kolejne lata organizacji tego festiwalu.

XVIII Święto Ciulimu – Czulentu. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur 20-21.08.2021 2
Fot. Wikipedia.pl (chasydzi w synagodze w Lelowie)
XVIII Święto Ciulimu – Czulentu. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur 20-21.08.2021 3
Fot. Wikipedia.pl (Tablica upamiętniająca mieszkańców zamordowanych 4 września 1939 roku)