fbpx

Odkryj tajemnice lasu z Nadleśnictwem Złoty Potok

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej instytucja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Lesistość Polski według standardu międzynarodowego, tj. w odniesieniu do powierzchni lądowej bez wód śródlądowych wynosi 30,9 % i dzięki pracy oraz staraniom leśników z każdym rokiem wzrasta.

Nadleśnictwo Złoty Potok jest jednostką przynależną do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Gospodarujemy lasami znajdującymi się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Lasy naszego nadleśnictwa są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, ze względu na licznie występujące wapienne ostańce, skały, wąwozy i jaskinie. Duża sieć szlaków turystycznych, w tym popularny Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi przez malownicze zamki np. w Mirowie, w Boblicach, w Olsztynie koło Częstochowy, umożliwiają zwiedzanie pięknych miejsc i czerpanie przyjemności z aktywności na świeżym powietrzu. Zachęcamy każdego do aktywnego wypoczynku na łonie natury. W naszym nadleśnictwie czekają przygotowane wiaty turystyczne oraz miejsca postoju, gdzie można odpocząć. Wyznaczane jest również specjalne miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.

Bogactwo przyrodnicze Nadleśnictwa Złoty Potok obrazuje ilość występujących na jego terenie form ochrony przyrody- 8 rezerwatów przyrody, 12 pomników przyrody, 4 użytki ekologiczne, 3 parki krajobrazowe oraz 4 obszary Natura 2000. Złotopotockie lasy zamieszkuje wiele gatunków chronionych zwierząt np. bocian czarny, orzeł bielik, nocek duży, wydra czy bóbr.  Wizytówką nadleśnictwa jest z pewnością Brama Twardowskiego leżąca w obrębie rezerwatu przyrody Parkowe. Teren nadleśnictwa jest istotny również historycznie. W trakcie II Wojny Światowej we wrześniu 1939 r. w lasach złotopotockich żołnierze 7. Dywizji Piechoty oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Wystawę poświęconą temu wydarzeniu można zwiedzać w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.

las

Żeby lepiej poznać leśne tajemnice zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej nadleśnictwa. Pamiętajmy, że leśnicy są fachowcami w swoim zawodzie. Nauka profesji trwa nawet 10 lat! (5 lat technikum leśnego, 5 lat studiów i rok stażu). Nasi pracownicy prowadzą zajęcia zarówno w terenie, na 3 ścieżkach edukacyjnych (w leśnictwie Poraj, Dziadówki oraz Zielona Góra) jak i w izbie edukacji leśnej wyposażonej w tablice dydaktyczne, eksponaty zwierząt i owadów. Korzystając z wiedzy leśników możemy zgłębić tematy związane z gospodarką leśną, ochroną lasu, ochroną przyrody czy łowiectwem.

Leśnicy każdego roku podejmują działania z zakresu ochrony lasu mające na celu zachowanie jego trwałości i zwiększenie naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze. Takimi czynnikami są na przykład masowe pojawy szkodliwych owadów, grzyby patogeniczne, szkody w uprawach leśnych powodowane przez ssaki roślinożerne (np. jelenie i sarny), silne wiatry, okiść czy szkody powodowane przez człowieka- głównie pożary i zaśmiecanie lasu. Ogień to jedno z największych zagrożeń. Powoduje straty nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim środowiskowe- zniszczenie roślinności zielnej, zmiana mikroklimatu i zagłada dla zwierząt leśnych, stąd duże zaangażowanie i nakład środków finansowych Lasów Państwowych na ochronę przeciwpożarową.

las

Ma ona na celu zapobieganie pożarom lasów oraz szybką reakcję w przypadku ich wystąpienia, powiadomienie odpowiednich służb ratowniczych, prowadzenie sprawnej akcji gaśniczej oraz zminimalizowanie szkód. Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się 3 dostrzegalnie pożarowe, skąd prowadzone są obserwacje terenu w Leśnictwach Zielona Góra, Dębowiec oraz Dziadówki. Nie tylko leśniczy dba o lasy. Straż Leśna pełni ważną rolę w ochronie lasów i środowiska naturalnego. Odpowiedzialna jest za monitorowanie i egzekwowanie przestrzegania przepisów związanych z ochroną lasu. Patrole leśne kontrolują, czy nie dochodzi do nielegalnych działań, takich jak kłusownictwo, kradzieże drewna, śmiecenie oraz nielegalna wycinka drzew. Straż Leśna współpracuje z innymi służbami, takimi jak straż pożarna czy policja.

Dla leśnika las to nie tylko miejsce pracy, ale i pasja. Każdego dnia staramy się wykonywać naszą pracę z jak największą dokładnością i zaangażowaniem, dbać o las, który będzie służył nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom. Wszystko zaczyna się od nasionka. Leśnicy zbierają i przechowują nasiona drzew po to by później móc wyprodukować z nich sadzonki na specjalnych szkółkach leśnych. Co roku w Nadleśnictwie Złoty Potok sadzimy kilkaset tysięcy sadzonek. W 2022 roku było to 398,9 tys. sadzonek na powierzchni 63,67 ha. Na sadzeniu nasza praca się nie kończy. W uprawach i młodnikach wykonujemy czyszczenia-są to zabiegi mające na celu regulację składu gatunkowego drzewostanu, usunięcie drzew wadliwych i stworzenie przestrzeni do rozwoju najładniejszych drzewek.

las

W starszych drzewostanach leśnicy wyznaczają drzewa do usunięcia w ramach trzebieży, czyli zabiegów pielęgnacyjnych polepszających warunki dla drzew zdrowych, prawidłowo wykształconych, uzyskuje się to przez usuwanie drzew przeszkadzających osobnikom, które w przyszłości będą mogły dać nam najcenniejszy surowiec. Leśnicy pozyskują drewno nie bez przyczyny. Jest to surowiec naturalny, ekologiczny i wszechstronny. Stosujemy go na co dzień w wielu dziedzinach życia-począwszy od papieru toaletowego po domy z bali. Lasy Państwowe pokrywają ok. 90% zapotrzebowania na surowiec drzewny w Polsce. Działamy na zasadzie samofinansowania, nie korzystamy z pieniędzy podatników. Przychody przeznaczamy na działania takie jak edukacja, badania naukowe, tworzenie infrastruktury turystycznej i drogowej (nie tylko tej leśnej) czy sporządzanie planów urządzenia lasu.

Lasy spełniają 3 ważne funkcje: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Łagodzą zmiany klimatyczne m.in. absorbując dwutlenek węgla. Mają dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Na łonie natury możemy odpocząć od zgiełku dnia codziennego oraz aktywnie spędzić wolny czas. Lasy dają nam cenny surowiec jakim jest drewno oraz miejsce pracy dla tysięcy ludzi. Każdy z nas może dbać o ich dobrą kondycję. Nie wyrzucajmy śmieci do lasu, nie rozpalajmy ognia w miejscach niedozwolonych, nie niszczmy roślin, wybierając się z psem na spacer pamiętajmy, że musi być on na smyczy, aby nie płoszyć leśnych zwierząt, wyruszając na leśną wyprawę auto pozostawmy na parkingu leśnym. Polskie lasy są naszym wspólnym dobrem, o które musimy się troszczyć.

Kamila Talarek, fot. Nadleśnictwo Złoty Potok

Czytaj także: Dlaczego warto odwiedzić gminę Janów? Oto tylko kilka z atrakcyjnych propozycji!