fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaKultura na Starym Rynku

Kultura na Starym Rynku

Na nowo wyremontowanym Starym Rynku w Częstochowie zagoszczą w tym miesiącu ciekawe wydarzenia kulturalne. Część z nich odbywać się będzie w ramach miejskiej akcji „Częstochowa – wakacyjny kierunek zwiedzania”. Inne w ramach tegorocznych Dni Częstochowy.

Kultura na Starym Rynku 1

W oddanej niedawno do użytku przestrzeni zaplanowano wydarzenia teatralne oraz muzyczne i plastyczne. Po początek, już w najbliższą sobotę, 7 sierpnia Wojciech Kowalski pokaże swój monodram „Miłość”. Spektakl to kompilacja piosenek skomponowanych przez Michała Pilarskiego do tekstów Janusza Jano Mielczarka. Całość przeplatana jest scenkami ukazującymi głównego bohatera na różnych etapach jego miłosnych doświadczeń.

Na zakończenie sobotniego wieczoru będzie się koncert duetu Second to Piano. Olga Przybylik i Andrzej Młodkowski zaproszą publiczność w romantyczną podróż po klasycznych przebojach muzyki rozrywkowej. Początek sobotnich teatralno-muzycznych wydarzeń godzina 19.Tydzień później, 14 sierpnia,rym Rynku odbędzie się wieczór folkowy i bluesowy. Wystąpią Moment on Folk oraz zespół Forsal.

Także wydarzenia przygotowane na tegoroczne święto miasta, czyli Dni Częstochowy w większości również będą się odbywać na placu Starego Miasta. Dni Częstochowy wystartują 18 sierpnia. Ze względu na trwającą cały czas pandemię wydarzenia będą rozłożone na cztery dni, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się uczestników. Nie będzie wielkich imprez masowych, ale i tak, jak zapowiada miasto, będzie ciekawie.

Na początek Dni Częstochowy, a więc 18 sierpnia, na Starym Rynku zostanie oficjalnie otwarty nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego, odsłonięta też będzie Figura Częstocha. Na scenie Starego Rynku wystąpią: Rock Non Stop oraz zespół AllDęte. Gwiazdą wieczoru ma być Reni Jusis.

Kolejne dni święta Częstochowy zdominuje jazz. W ramach tych wydarzeń 21 sierpnia zagra Jazzy on Pop oraz niezwykle zasłużony dla lokalnej sceny zespół Five O`Clock Orchestra. Taka jazzująca rozgrzewka stanie się doskonałym przygotowaniem do tego, co na Starym Rynku będzie się działo tydzień później.

28 sierpnia na otwarcie zagra Gdańsk Necropolitan Orchestra, czyli Dawid Lipka (trąbka i elektronika) oraz Maciej Sadowski (kontrabas i elektronika). Tworzą oni muzykę, która wymyka się prostym klasyfikacjom gatunkowym. Można ją osadzić w rejonach yassu, muzyki eksperymentalnej, free jazzu oraz muzyki nowej. Później na scenie pojawi się pochodząca z Częstochowy wokalistka Ana Andrzejewska, którą większość widzów zna z sukcesów w programach „The Voice of Poland” oraz „Mam talent”. Na zakończenie dnia będzie wystąpi Maciej Obara Quartet.
Na koniec,29 sierpnia, Dni Częstochowy przeniosą się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Tam odbędzie się uroczysta gala, podczas której między innymi zostaną wręczone Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienia „Mecenas Kultury” i „Promotor Częstochowy”. Rozstrzygnięte też zostaną konkursy „Najładniejsza działka ROD 2021” i „Najładniej ukwiecony balkon 2021”. Finałem tegorocznego święta miasta będzie Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pt. „Najpiękniejsze walce”.


- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here