fbpx

Któż nie lubi róż?

Róża, królowa kwiatów, spotykana niemal na każdym kroku, na balkonach, tarasach, w ogrodach prywatnych i królewskich. Ozdabia także skwery, ronda i pasy zieleni. Kwitnące krzewy zachwycają każdego miłośnika ogrodów, oszałamiając różnorodnością barw i zapachów.


Woń róży najczęściej współgra z barwą jej płatków. Żółte i pomarańczowe pachną owocowo, czasami podobnie jak cytrusy, czerwone – często mają ciepłą, silną woń, różowe – zazwyczaj pachną delikatnie, białe – wytwornie, bywa, że również z cytrusową nutą.


Wybór odmian jest ogromny, formy pienne muszą mieć zapewnione wsparcie, czasami wymagają podwiązania. Róże okrywowe szybko pokrywają grunt, są odporne na mróz i choroby, nie wymagają dużej pielęgnacji.


Nieodpowiednie warunki atmosferyczne mogą spowodować u mniej odpornych róż czarną plamistość liści, jest to najgroźniejsza i najczęściej występująca choroba tych kwiatów.
Jej pierwsze objawy pojawiają się już na początku maja. Na dolnych, najstarszych liściach po górnej stronie blaszki występują jasnobrązowe, a następnie ciemniejące okrągłe lub owalne plamy (czasami o postrzępionych brzegach) o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. Bywa, że tkanki liścia wokół plam żółkną. Silnie porażone rośliny mają ograniczony wzrost, mogą stracić całkowicie liście. Krzewy starając się odbudować utracone liście, eksploatują się nadmiernie ze składników odżywczych i przez to mogą łatwo przemarzać w okresie zimy.

Obserwujmy kwiaty, by szybko reagować
Nie należy dopuszczać do zachwaszczenia sprzyjającego wzrostowi wilgotności powietrza wokół krzewów i nasileniu objawów chorobowych. Należy systematycznie usuwać opadłe liście i podlewać rośliny rano. Po stwierdzeniu objawów czarnej plamistości liści, trzeba zastosować fungicyd.

Właściwa ściółka pomoże różom. Najlepszą ściółką dla róż jest specjalna ściółka Topbuxus Carpet, kompozycja naturalnych włókien, tworząca czyste środowisko wokół roślin. Zapewnia doskonałe warunki wodno-powietrzne, dzięki temu grzyby nie rozprzestrzeniają się. Nie zmienia odczynu gleby. Może być stosowana wokół wszystkich roślin także zimozielonych bukszpanów.

Któż nie lubi róż? 2

Uwaga na mszyce
Kolejnym problemem hodowców róż są najczęściej mszyce i mrówki. Mszyce (Aphidinea, Sternorrhyncha) to grupa fitofagów ssących należących do rzędu pluskwiaków (Hemiptera). Większość z nich wykazuje powinowactwo do określonych gatunków roślin.
Powodują bardzo duże szkody we wszystkich uprawach, są zagrożeniem bezpośrednim i pośrednim dla roślin.
Na różach występuje kilka gatunków mszyc, poprzez bezpośrednie żerowanie na krzewach powodują zahamowanie przyrostów nowych pąków. Zanieczyszczają pędy, liście i pąki kwiatowe rosą miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe pokrywające opanowane przez mszyce części roślin czarnym nalotem. Poprzez ich działanie dochodzi do deformacji, a także żółtych przebarwień liści.

Któż nie lubi róż? 3


Szkody pośrednie wynikają głównie z przenoszenia przez niektóre gatunki groźnych chorób wirusowych. W zależności od warunków pogodowych i liczebności mszyc należy dobrać właściwy środek ochrony roślin. W przypadku gdy zwalczanie mszyc środkami kontaktowymi jest trudne lub wręcz niemożliwe, należy zastosować insektycyd o działaniu układowym lub wgłębnym.

Mrówki sprzymierzeńcem mszyc
Mimo licznych zalet, obecność mrówek w ogrodzie ma również swoje ciemne strony. Mrówki mogą uszkadzać drzewa i drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda.
Mogą również utrudniać rozwój roślin, odkrywając ich korzenie, bulwy czy kłącza.

Któż nie lubi róż? 4


Mrówki i niektóre mszyce żyją ze sobą w symbiozie, czerpią korzyści z wzajemnej relacji. Mrówki troskliwie opiekują się mszycami i chronią je przed drapieżnikami.
W budowie tych mszyc można zaobserwować pewne morfologiczne zmiany m.in.: skrócony ogonek, ułożenie włosków w strefie analnej w charakterystyczny koszyczek. Wszystko po to, by ułatwić mszycy przytrzymanie kropli spadzi, a mrówce odbiór słodkiego płynu.


W sytuacji inwazji mrówek skuteczny jest Radikal, do stosowania na zewnątrz, na terenach gospodarstw domowych, osiedli mieszkaniowych, rekreacyjnych. Stosuje się go posypypując bezpośrednio na mrowisko, w szczeliny chodnikowe i miejsca bytowania mrówek.
Radikal zawiera benzoesan denatonium- gorzką substancję zapobiegającą zjedzeniu przez zwierzęta niebędące przedmiotem zwalczania.
Podsumowując, jeśli mrówki powodują w Twoim ogrodzie więcej szkód niż pożytku i mimo zalet ich obecność jest bardzo dokuczliwa, zacznij działać już teraz. Przywróć świetność swojego ogrodu!
Wszystkie omówione preparaty są dostępne w sklepie firmowym Centrum Zieleni Sp. z o.o., zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i wiadomości dotyczące produktu.
(Fot. pixabay)