W Parku Korzonek zabawa spotyka się z naturą. Jedną z licznych atrakcji oferowanych w tym wyjątkowym miejscu jest motylarnia. To tu można zachwycić się egzotycznymi owadami rodem z Azji czy Afryki.
Park Korzonek to rodzinny park rozrywki znajdujący się w Konopiskach pod Częstochową, w którym codzienność pełna zgiełku czy hałasów ustępuje miejsca spokojowi i bliskości z przyrodą. Na tym terenie znajduje się wiele stref sprzyjających różnorodnym aktywnościom, dostosowanym do odpowiednich pór roku. Możliwości kreatywnej zabawy jest tu mnóstwo. Na gości czeka park linowy dla dzieci i dorosłych, minizoo, wrotkarnia, tyrolka, hydropark…
Wyjątkowymi mieszkańcami Korzonka są m.in. alpaki, osiołki, kozy, daniele, owce, króliki, kury czy wiewiórki. Uwagę dużych i małych gości przyciąga również motylarnia. Obiekt rozpoczął działalność wiosną 2024 roku. Można w nim zobaczyć egzotyczne gatunki motyli z Azji, Afryki, Ameryki Środkowej oraz Południowej.

Jakie okazy można podziwiać w motylarni? Przykładem niech będzie gatunek Morpho peleides. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych motyli ze względu na jego niezwykłe, irydyzujące, błękitne skrzydła. Kolejny? Papilio demodocus znany również jako paź bożonarodzeniowy, w jego ubarwieniu dominują ciemne, niemal czarne barwy, kontrastujące z bladymi, pastelowymi żółciami wpadającymi w kremową biel.
Równie ciekawy wydaje się Papilio rumanzovia, znany też jako szkarłatny mormon. Gatunek ten został nazwany przez Johanna Friedricha von Eschscholtza na cześć kanclerza Imperium Rosyjskiego Mikołaja Rumanzowa. Występuje na Filipinach, ale odnotowano, że zawędrował do południowego Tajwanu. Trudno nie zwrócić też uwagi na Caligo memnon, to motyl nazywany „sową”, a wszystko ze względu na charakterystyczny wzór skrzydeł przypominający sowie oczy.
Liczba żyjących w motylarni gatunków jest imponująca! Trudno wyliczyć wszystkie, dlatego to po prostu trzeba zobaczyć! Warto zaznaczyć, że kokony pozyskiwane są z profesjonalnej hodowli w Holandii. Po dotarciu do Parku Korzonek, umieszczane są w inkubatorach. Po wykluciu owady wypuszczane są w motylarni. Panujący tam klimat zbliżony jest do tropikalnego, obowiązuje więc wysoka temperatura i duża wilgotność.
W centrum obiektu znajduje się oczko wodne ze spadającym do niego strumieniem wody. Co ważne: pełni ono nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i stanowi wodopój dla motyli. W planach jest także zainstalowanie w motylarni pokazowego inkubatora. Dzięki temu zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć kokony różnych gatunków motyli, a przy odrobinie szczęścia zaobserwować moment ich wychodzenia z powłoki.

Odwiedzając motylarnię, należy pamiętać, że motyle do jedne z najdelikatniejszych stworzeń na świecie. Pod wpływem dotyku ich skrzydła mogą się odbarwiać lub kruszyć, a łuski na ich powierzchni uszkadzać (to może uniemożliwić im lot). Dlatego nie wolno łapać i dotykać tych owadów. Do życia motyle potrzebują pokarmu oraz odpowiedniej flory, stąd nie należy niszczyć pozostawionych tam owoców ani roślin i kwiatów. Niezbędna jest im również woda, dlatego nie wolno zanieczyszczać zbiornika wodnego w centrum motylarni.
Podziwiając te niezwykłe stworzenia, warto być cierpliwym. Poczekać aż motyl sam przycupnie na naszej dłoni czy ramieniu. Wtedy należy zastygnąć w bezruchu. Te owady najlepiej podziwiać w locie, albo odpoczywające na liściach roślin lub żerujące na owocach.
























W sezonie letnim Park Korzonek zaprasza od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-20. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 577 889 906.
Więcej na: parkkorzonek.pl.
red., mat. Parku Korzonek
Czytaj także: Wspomnienie IV Festiwalu im. Piotra Machalicy. W Częstochowie lśniło od gwiazd!