11 i 12 listopada w Konduktorowni odbędzie się pierwsza odsłona targów sztuki Art Price. Swoje prace zaprezentują: Bartosz Frączek, Paulina Domagalska, Kolektyw THESEUS, Tomasz Lubaszka, Redi Bo i Małgorzata Stępniak.
Jak już zapowiadaliśmy, w drugi weekend listopada w Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36) odbędzie się pierwsza edycja Art Price. Impreza będzie miała charakter targów sztuki.
Zaprezentowane zostaną prace kilku artystów związanych z Regionalnym Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie i zaangażowanych w działalność stowarzyszenia. Wystawione dzieła będzie można nabyć w atrakcyjnych cenach autorskich. Będzie to również okazja do spotkania i bezpośredniej rozmowy z artystami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Opowiedzą o tym, jak powstają ich prace oraz co ich inspiruje i pobudza do twórczego działania. Podpowiedzą i doradzą, co wybrać aby ozdobić i wzbogacić swoje wnętrze.
Część dochodów zostanie przekazana na działalność statutową RTZSP w Częstochowie. 11 listopada Art Price rozpocznie się o godz. 16. Wydarzenie zainauguruje występ Lidii, Marcina i Mikołaja Pospieszalskich.
Z kolei 12 listopada targi zaplanowano od godz. 16 do 18. Wstęp jest wolny.
Oto artyści, którzy będą uczestniczyli w Art Price
Bartosz Frączek
Absolwent PLSP w Częstochowie. Studia na częstochowskiej WSP ukończył z wyróżnieniem, dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego w roku 1999. Doktorat na wydziale malarstwa ASP w Krakowie w roku 2009 (habilitacja tamże w 2019 r.). Zatrudniony jako profesor uczelni w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuki UJD, gdzie prowadzi pracownię dyplomową.
Ma na swoim koncie ponad 95 wystaw indywidualnych – m. in. w Anglii, Holandii, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii na Węgrzech, Turcji, Japonii, Cyprze, Chinach, Kazachstanie, Austrii, Chorwacji, Meksyku oraz ponad 220 zbiorowych na całym świecie. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, pokazywane były także na targach sztuki Hanse Art (Lubeka, Oldenburg, Brema, Hamburg), Artevent expo (Antwerpia, Arnhem), Art. RevolutionTaipei (Tajwan) czy ArtistesContemporaines (Lozanna, Genewa).
Ostatnie realizacje to szereg wystaw w Azji W Chiang Mai oraz Bangkoku w Tajlandii, Taipei na Tajwanie, w chińskich Pekinie, Nankinie, Quingdao, oraz Dafen. Jako nauczyciel akademicki prowadził zajęcia i wykłady na Akademii Sztuk Pięknych w Rijece (Chorwacja), Uniwersytecie w Ostrawie (Czechy), Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (Słowacja), Uniwersytecie w Chiang Mai (Tajlandia) oraz Uniwersytecie w Quingdao w Chinach.
Paulina Domagalska
Absolwentka wydziału malarstwa wrocławskiego ASP, pracę dyplomową obroniła koncentrując się na „Malarstwie w urbanistyce”. Doświadczenie zdobywała, pracując pod okiem światowej sławy artysty Jerzego Kędziory, autora rzeźb balansujących.
Paulina Domagalska jest współzałożycielką projektu artystyczno-designerskiego „Papersculpture”. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, w tym w zbiorach krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Kolektyw THESEUS
„THESEUS – kolektyw artystyczny powołany przez Aleksandrę Cupiał i Szymona Parafiniaka w roku 2016. Twórczość kolektywu jest odpowiedzią artystów na przemiany zachodzące we wszechświecie i świadomości ludzi. Człowiek, świat i wszechświat to jedność. Wszystko jest ze sobą połączone i wzajemnie przenika się. Materia, dusza, ciało, umysł, świadomość, podświadomość. Wszystko łączy ŻYCIE – ENERGIA, które jest cudem i tajemnicą.
Celem artystów jest oddanie ducha czasów, w których żyją. Sztuka kolektywu THESEUS ma dawać otuchę i nadzieję oraz skłaniać do refleksji. THESEUS realizuje cykl ELEMENTA inspirowany starogrecką koncepcją żywiołów Empedoklesa oraz bryłami platońskimi. W swoich realizacjach artyści koncentrują się przede wszystkim na poszukiwaniu energii, światła i ruchu. Artyści zajmują się malarstwem, grafiką, rzeźbą i wideo. Obecne w sztuce Theseusa elementy nasuwają pytania dotyczące naszych możliwości poznawczych podobnie jak światło nie przenika obszaru cienia, tak poznanie i zrozumienie (gnoza) zdają się bezradne wobec ukrytych przed nami treści i prawd. Dlatego trzeba mieć świadomość, że nie mówimy tu o wartościach absolutnych tak jak w przypadku jasności lub ciemności, lecz o ich reprezentacji symboliczno-znakowej.
Dzięki artefaktom Theseusa okazuje się jak bardzo pojemny jest znak labiryntu, wiedzie on ku meandrom dociekań i naszej drogi, obrazuje jednocześnie zagubienie i podejmowanie prób wyjścia.” Piotr Głowacki – kurator i teoretyk sztuki.
Szymon Parafiniak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1996. Aleksandra Cupiał jest artystą samoukiem.
Tomasz Lubaszka
Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku i w latach 1984 – 1986 pracował na macierzystej uczelni jako asystent.
Jego obrazy były wielokrotnie nagradzane: 1986 – Ogólnopolska Wystawa Malarska „Bielska Jesień 1986” – Bielsko-Biała – nagroda 1987 – Ogólnopolska Wystawa Malarska „Bielska Jesień 1987” – Bielsko-Biała – nagroda 1988 – Ogólnopolski Konkurs Malarski na obraz im. Jana Spychalskiego – Poznań – nagroda 1989 – Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Zygmunta R. Pomorskiego – Katowice – nagroda 1990 – Integracje Plastyczne, BWA – Częstochowa – nagroda 1994 – II Triennale Plastyki „Sacrum” – Częstochowa – wyróżnienie 1994 – Ogólnopolska Wystawa „Muzyka w Malarstwie” – Tychy – nagroda 1997 – II Jesienny Salon Plastyki – Ostrowiec Świętokrzyski – wyróżnienie.
Tomasz Lubaszka brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych oraz w wielu galeriach sztuki współczesnej.
Redi Bo
Ukończył Architekturę wnętrz na krakowskiej ASP w 1995 roku. Studiował również na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w latach 1987–1989.
Autor wystaw indywidualnych, m.in.: Harbour Club, Londyn, Anglia (2012); Heaven, Londyn, Anglia (2005); Field, Jersey (2004); Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2002); Pałac Kiński, Praga, Czechy (2001); Galeria BON ART, Częstochowa (1994).
Uczestnik wystaw zbiorowych, m.in.: “Homo Viator – Wędrowiec”, Nowy Świat 2, Warszawa (2016); “Artyści Częstochowy XX w.”, MGS, Częstochowa (2000); “50-lecie ZPAP”, MGS, Częstochowa (1995); XII Konfrontacje młodych twórców krakowskich, Myślenice (1994).
Małgorzata Stępniak
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom
zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Kunza w 1998 r. Uprawia malarstwo sztalugowe.
Stępniak jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w Legnicy w 1999 r. W 2002 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2022 r. Nagrodę Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz ponad czterdziestu wystawach indywidualnych. Współtworzy Galerię Konduktorownia, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorem i pomysłodawcą wszystkich edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Częstochowie.
red., mat. organizatorów