Lublinieccy Komandosi uratowali życie mężczyźnie

0
1055
komandosi

Dzięki błyskawicznej reakcji oraz odpowiedniemu przeszkoleniu żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu nie dopuścili do tragedii na XXII Wystawie Sił Zbrojnych w ramach XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Do zdarzenia doszło 5 września 2021 roku na terenie Targi Kielce S.A tuż przed rozpoczęciem się XXII Wystawy Sił Zbrojnych w ramach XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Podczas porannej zbiórki żołnierzy zabezpieczających wydarzenie jeden z mężczyzn (pracownik firmy działającej na terenie targów) zasłabł, następnie stracił przytomność i przewrócił się na ziemię. Zauważył to żołnierz regulacji ruchu z 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego, dlatego natychmiast zaczął wzywać pomoc medyczną.

Najszybciej zareagowali żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którzy jako pierwsi rozpoczęli działania ratunkowe, bo jak się okazało, sytuacja była bardzo poważna. U mężczyzny zatrzymała się praca serca, dlatego konieczny był natychmiastowy masaż pośredni serca.

 Na szczęście już po kilku minutach resuscytacji powróciło krążenie u poszkodowanego. Mężczyzna został przekazany pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przetransportował go do szpitala wojewódzkiego.

„Byliśmy o krok od zdarzenia, więc udało się natychmiast podjąć działanie, sprawnie przeprowadzić akcję ratunkową, a w konsekwencji uratować ludzkie życie” – powiedział żołnierz JWK z Lublińca.

Dzięki szybkiej reakcji oraz odpowiedniemu wyszkoleniu i doświadczeniu zdobytemu w kraju, jak i za granicą podczas misji nie doszło do tragedii.

„Dzięki temu, że byliśmy wszyscy razem, szybko rozdzieliliśmy między siebie zadania i środki. Reszta pobiegła po sprzęt do resuscytacji, ale na szczęście okazał się on niepotrzebny, bo i bez niego udało się nam przywrócić funkcje życiowe. Fajnie nam się współpracowało z chłopakami z Opola. Wszystko było przemyślane, każdy wiedział, co ma robić. Dobrze też zadziałali regulujący, że są czujni, mają oczy dookoła głowy. Poinformowali o zaistniałym zdarzeniu, stąd nasza błyskawiczna reakcja, i dzięki temu odnieśliśmy sukces” – dodał drugi z żołnierzy JWK z Lublińca.

XXII Wystawa Sił Zbrojnych rozpoczęła się dzisiaj na terenie Targi Kielce, ul. Zakładowa 1 i potrwa do 10 września 2021 roku.

film. youtube.pl