fbpx

Koło Częstochowy powstanie giełda rolnicza inna niż wszystkie

Giełda hurtu rolno-spożywczego na miarę XXI wieku ma powstać za niespełna cztery lata w miejscowości Kościelec koło Częstochowy. List intencyjny w tej sprawie podpisały: Regionalny Fundusz Gospodarczy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Inwestycja ma wspierać rolników z regionu częstochowskiego, ale nie tylko. Jak zapowiadają pomysłodawcy, będzie to miejsce o zasięgu ogólnopolskim, które wspierać ma polskich producentów, dając im szansę na szybkie zbycie towaru po dobrej cenie.
Jak zapowiada Szymon Giżyński, poseł i Wiceminister Rolnictwa i  Rozwoju Wsi, „Jurajski Agro Fresh Park”, bo taką nazwę wybrano dla tej inwestycji, będzie zdecydowanie czymś więcej niż tylko tradycyjną giełdą, na której rolnicy mogą sprzedać swoje plony.


– To pomysł ze wszech miar innowacyjny – zapowiada Szymon Giżyński. – Takiego miejsca jeszcze w naszym kraju nie ma. To nie będzie tylko giełda zajmująca się sprzedażą hurtową. Inwestycja ta będzie zaspokajać wszystkie potrzeby rolnictwa przyszłości.
„Jurajski Agro Fresh Park” usytuowana zostanie w pobliżu lotniska w Rudnikach. Na potrzeby tej inwestycji RFG kupił od Agencji Mienia Wojskowego 53 ha ziemi. Teren ten, jak informują przedstawiciele Funduszu, będzie przeznaczony pod działalność producyjno-usługowo-handlową. Na obszarze wytyczonym pod przyszłą giełdę powstaną cztery wielkopowierzchniowe hale po ok. 10 000 metrów kwadratowych każda, zadaszenia producenckie, pod którymi bezpośrednio z samochodów będzie mógł się odbywać handel, a także obiekt administracyjno-biurowy i cała potrzebna infrastruktura. Poza typowym dla giełd towarowym handlem, w Kościelcu odbywać się będzie również zamrażanie produktów i częściowe ich przetwarzanie. Ma się to przyczynić do lepszego zbytu towarów oraz uzyskania przez producentów wyższych, korzystniejszych cen. „Jurajski Agro Fresh Park” , jak zapowiadają pomysłodawcy, wpłynie także na skrócenie drogi płodów rolnych od rolnika do konsumenta. Jego głównym zadaniem będzie jednak rozwój rolnictwa w regionie i wspieranie działań grup producenckich.
Cała inwestycja, która ma być gotowa do końca 2020 roku, kosztować będzie 250 mln złotych netto. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Regionalny Fundusz Gospodarczy na potrzeby inwestycji i przyszłego zarządzania giełdą rolno-spożywczą stworzyły spółkę. Wszyscy liczą na sukces. Jak mówią, gwarantuje go nie tylko innowacyjność projektu, ale także dogodne usytuowanie przyszłej giełdy tuż przy trasie DK1, a także przyszłym węźle autostrady w Mykanowie oraz lotnisku w Rudnikach.