fbpx

Mandat lub „dyżur” w służbach ratunkowych. Kolejna edycja miejskiej kampanii społecznej.

5. edycja miejskiej kampanii społecznej „Bezpiecznie na drodze w Częstochowie” potrwa do 22 września. Zaplanowano liczne akcje prewencyjne Straży Miejskiej i Policji, działania edukacyjne i …eksperyment.

Kampania „Bezpiecznie na drodze w Częstochowie” doczekała się już 5 edycji. Organizatorem akcji jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; współorganizatorami – Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Straż Miejska, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemem Alkoholowym oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  

Od 16 do 22 września prowadzone są rozmaite działania edukacyjne i prewencyjne mające na celu zwiększenie naszej świadomości i bezpieczeństwa.
Patrole policyjne i Straż Miejska kontrolują stan trzeźwości kierowców na lokalnych drogach oraz edukują na temat szkodliwości alkoholu i substancji psychoaktywnych. W szkołach trwają spotkania tematyczne z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Młodzież dowiaduje się również, gdzie może skorzystać z fachowej pomocy jeśli pojawią się problemy z uzależnieniem czy przemocą. Z kolei akcja informacyjna skierowana do użytkowników ścieżek rowerowych, ma celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg.

Najciekawszym, a dla niektórych może nawet kontrowersyjnym elementem kampanii, jest eksperyment, który zainicjował Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Kierowcy, którzy dopuszczą się wykroczenia drogowego zamiast mandatu będą mogli wziąć w udział akcji ratunkowej. Na miejscu pozorowanego wypadku pojawią się przedstawiciele wszystkich służb, które biorą udział w akcji: strażacy, medycy, policjanci, a nawet pracownicy zakładu pogrzebowego.

Delikwent, który złamał przepisy drogowe, zostaje przypisany do konkretnej sekcji i będzie musiał m.in.: ugasić ogień, czy wziąć udział w reanimacji osoby poszkodowanej. Doświadczy momentu, gdy akcja ratunkowa zakończy się śmiercią poszkodowanego i spadnie na niego obowiązek umieszczenia ciała w karawanie pogrzebowym.

Ta część kampanii „Bezpiecznie na drodze w Częstochowie” ma na celu otworzenie kierowcom oczu i uzmysłowienie im z czym wiąże się lekceważenie przepisów. Nadmierna prędkość czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, wielokrotnie kończy się tragicznym wypadkiem. Ponadto, dzięki eksperymentowi można doświadczyć jak trudna i obciążająca psychikę, jest praca wszystkich służb pracujących na miejscu wypadku.

Kampania realizowana jest razem z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.