Koleje Śląskie będą „zielone”. Przewoźnik zamierza zasilać swoje pociągi energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. W ramach proekologicznych działań także na budynkach kolei montowana ma być instalacja fotowoltaiczna.
Koleje Śląskie podpisały w tej sprawie list intencyjny z PKP Energetyka – spółką koordynującą realizację Programu Zielona Kolej. W ramach zawartego porozumienia samorządowy przewoźnik z województwa śląskiego ma dokonywać zakupów energii wytworzonej w elektrowniach solarnych i wiatrowych. Umowa przewiduje ponadto produkcję takie „zielonej” energii na potrzeby własne, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.
Jak zapowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w najbliższych latach odnawialna energia będzie podstawą dla rozwoju nowoczesnej, nisko- i zeroemisyjnej mobilności w regionie.
Koleje Śląskiej w ogromnej większość korzystają z taboru zasilanego energią elektryczną. Obecnie ponad 70 procent wykorzystywanej przez przewoźnika energii pochodzi z tradycyjnych elektrowni węglowych. Podpisane porozumienie ma powoli odwracać te tendencje. Zgodnie z wieloletnią umową zawartą z PKP Energetyka Koleje Śląskie dołączając do Programu Zielona Kolej zmniejszą swój ślad węglowy docelowo aż o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. By skompensować tę emisję CO2, należałoby co roku sadzić aż ok. 6 mln drzew.
Celem Programu Zielona Kolej jest przejście kolei w Polsce na zasilanie z odnawialnych źródeł energii – w 2025 r. w 50%, w 2030 r. w 85%, a docelowo w 100%. Udział w programie zadeklarowali też inni przewoźnicy kolejowi. Listy intencyjne w tej sprawie PKP Energetyka podpisała z DB Cargo Polska, CTL Logistics oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną.
Poza ustaleniami dotyczącymi Programu Zielona Kolej, podpisany przez Urząd Marszałkowski list intencyjny zawiera także deklarację podjęcia współpracy pomiędzy Kolejami Śląskimi i PKP Energetyka dotyczącej budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków należących do przewoźnika. Uzgodnienia przewidują montaż do najmniej trzech takich instalacji.
Każda z nich miała moc nieprzekraczającą 50 kW, a energia przez nie produkowana wykorzystywana zostanie do zasilania infrastruktury przewoźnika.
(zdjęcie ilustracyjne www.kolejeslaskie.com)