fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaCzęstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego

Adam Klocek i Juliusz Sętowski zostali uhonorowani nagrodami w dziedzinie kultury przyznawanymi przez Zarząd Województwa Śląskiego. Obaj wyróżnieni związani są z miejskimi instytucjami.

Począwszy od 2000 r. Zarząd Województwa Śląskiego co roku przyznaje nagrody działającym w całym regionie autorkom i autorom dokonań w sferze kultury ocenianych jako szczególnie wartościowe. Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego przyznawana jest za wieloletnie, wybitne osiągnięcia twórcze postaciom działającym na terenie województwa bądź na jego rzecz. Osobną kategorią jest nagroda za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Przyznawane są również wyróżnienia dla młodych twórców, w dziedzinie konserwacji zabytków oraz Nagroda im. Karola Miarki.

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego 1
fot. Tomasz Żak / UMWS

Lutowa uroczystość wręczenia wojewódzkich laurów za działalność kulturalną zorganizowano w historycznej sali Sejmu Śląskiego. Nagrody wręczał marszałek województwa Jakub Chełstowski.  

– Rozwój kultury jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Wspieramy instytucje kultury, inwestujemy w modernizację obiektów kultury będących wizytówkami regionu i nagradzamy ludzi, którzy tworzą w regionie i promują go swoją działalnością. To forma wyróżnienia i motywacja do dalszej pracy artystycznej. Gratuluję wszystkim laureatom – zaznaczał Chełstowski.

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego 2
fot. Tomasz Żak / UMWS


Wśród wyróżnionych znaleźli się częstochowianie. Adam Klocek– dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, wiolonczelista, dyrygent – odebrał Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Z kolei Juliuszowi Sętowskiemu – historykowi związanemu z Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy (ODDC) – przypadła Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego upowszechnianie i ochrona dóbr kultury.  W ten sposób doceniono go za dokumentowanie i upowszechnianie historii oraz kultury regionu częstochowskiego.  

W pierwszej kategorii docenieni przez marszałka zostali również Agata Duda vel Gracz, reżyser, scenograf i dramatopisarz oraz aktor Wiesław Sławik. Jeśli chodzi o drugą kategorię – razem z Sętowskim – uhonorowano zaś dokumentalistę Krzysztofa Kieresia i pisarza Przemysława Żarskiego.

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego 3
fot. Tomasz Żak / UMWS

W kategorii młody twórca wyróżnienia odebrali: aktor i reżyser Michał Piotrowski, pisarz Zbigniew Rokita i śpiewaczka ludowa i instrumentalistka Maria Motyka. Marszałek Chełstowski i radni Sejmiku wręczyli także nagrody laureatom wyróżnionym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Otrzymali je Bronisław Mzyk, ks. Andrzej Stasiak i Powiat Żywiecki. Nagrodę im. Karola Miarki w województwie śląskim otrzymał z kolei Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Sylwetki wyróżnionych można znaleźć na stronie: www.slaskie.pl.

Kim są nagrodzeni częstochowianie?

Adam Klocek

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego 4
Adam Klocek (fot. Łukasz Kolewiński)

Wiolonczelista i dyrygent, laureat nagrody Grammy 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”.
Od września 2020 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii im. B. Hubermana w Częstochowie. Występował z artystami światowej renomy takimi jak: Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Joshua Bell, Vadim Repin, Misha Maisky, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Valery Afanassiev, Krzysztof Penderecki, Dame Evelyn Glennie, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, JerzyMaksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddv Kempf, Savaka Shoii, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Leticia Moreno. Płyta „Preisner’s Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymała status potrójnej platynowej płyty. Wydany jesienią roku 2012 album „Night in Calisia” nagrany z Trio Włodka Pawlika, trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej otrzymał pierwszą w historii polskiego jazzu nagrodę „Grammy Award 2014”. Laureat licznych nagród i konkursów.

Juliusz Sętowski

Częstochowianie Adam Klocek i Juliusz Sętowski nagrodzeni przez Marszałka Województwa Śląskiego 5
Juliusz Sętowski (fot. Piotr Dłubak)


Historyk, pedagog, działacz społeczny. Autor lub współautor 10 publikacji biograficznych dotyczących regionu częstochowskiego, a także autor 31 publikacji historycznych dotyczących regionu częstochowskiego. Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał szereg wyróżnień: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1995), Brązowy Krzyż Zasługi (1996) i Srebrny Krzyż Zasługi (2002), Nagrodę Prezydenta Częstochowy w dziedzinie literatury i historii (2006), Nagrodę im. Karola Miarki (2007), medal Zasłużony dla Kultury Polskiej (2019). Autor cyklu artykułów w miejskich miesięcznikach ,,Jasne, że Częstochowa” i ,,CGK” pod hasłem ,,Spacer z Julkiem”. Jako pracownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (przy Muzeum Częstochowskim) oraz znawca miasta i jego rejonu, dr Sętowski jest także pomysłodawcą i jednym z redaktorów Encyklopedii Częstochowy online.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -