Kłobuck – Piłkarskie Janki w Truskolasach

0
304
mat. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Już w tą sobotę 25 czerwca start godz. 9.45 na Stadionie Piłkarskim miejscowej Olimpii (ul. Sportowa 2) zostanie rozegrany V Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Zrzeszenia LZS Orlików E1 (2012r. i mł.) „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków…”.

W młodzieżowej piłkarskiej imprezie 10-latków wystąpi aż 21 zespołów z całego województwa śląskiego (w tym pięć drużyn z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego tj. GLKS Lot Konopiska, UKS Orlik Blachownia, Klub Sportowy Panki, Maraton Waleńczów i Olimpia Truskolasy).

Zwycięska drużyna wywalczy awans do turnieju ogólnopolskiego, który w dniach 18-20 sierpnia z udziałem mistrzów szesnastu województw zostanie rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Około trzystu młodych adeptów piłkarzy z województwa śląskiego będzie rywalizować równocześnie na czterech boiskach usytuowanych na głównym trawiastym boisku Stadionu Piłkarskiego Olimpii Truskolasy.

Eliminacje grupowe potrwają pomiędzy 10.15, a 14.00. O 14.15 rozpoczną się półfinały, a o 14.30 spotkania o I oraz III miejsce w turnieju. O 15.00 nastąpi uroczyste zakończenie wojewódzkiego turnieju. Patronat honorowy nad wojewódzką młodzieżową imprezą objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Głównym organizatorem V Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej Zrzeszenia LZS Orlików E1 (2012r. i mł.) „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków…” jest Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Katowicach, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach, Urząd Gminy Wręczyca Wielka, KS Olimpia Truskolasy i Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach.

Wszystkie uczestniczące w turnieju drużyny zostaną uhonorowane pamiątkowymi statuetkami tak zwanymi „Piłkarskimi Jankami”, dyplomami oraz sprzętem sportowym w postaci piłki. W dotychczasowej czteroletniej historii wojewódzkiej  imprezy trzykrotnie jej areną były piłkarskie boiska Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a w ubiegłorocznej edycji  Stadion Piłkarski KS-u Bestwina (powiat bielski).

W pierwszej edycji Piłkarskich Janków (których głównym celem jest wyszukiwanie utalentowanych  młodych piłkarzy w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym oraz pomoc w rozwijaniu ich piłkarskich predyspozycji) w 2018 roku z udziałem 16 zespołów triumfowała Spójnia Zebrzydowice, w 2019 roku Naprzód Czyżowice (16 drużyn), w 2020 roku Znicz Kłobuck (19 drużyn), a w 2021 roku (18 zespołów) KS 94 Rachowice.

Kłobuck - Piłkarskie Janki w Truskolasach 1
mat. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Wojewódzki  Turniej Piłki Nożnej Zrzeszenia LZS Orlików E1 (2012r. i mł.) „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków…”. od tegorocznej piątej edycji  podobnie jak wcześniejsze tzw. „flagowe” piłkarskie imprezy tj. Mała Piłkarska Kadra Czeka i Piłkarska Kadra Czeka posiada również rangę ogólnopolską. Oznacza to, że we wszystkich województwach odbywają się eliminacje powiatowe, następnie finały wojewódzkie, a najlepsze drużyny (czyli szesnaście) zagrają w dniach 18-20 sierpnia w ogólnopolskim finale Piłkarskich Janków na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

„Być  może właśnie w Truskolasach, która jest prawdziwą „piłkarską kopalnią” poznamy kolejnego PIŁKARSKIEGO JANKA, który  pójdzie  śladem pochodzących z tej miejscowości srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992r.), a zarazem byłego selekcjonera seniorskiej Reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka, Wybitnego Reprezentanta Polski (108 meczów i 21 goli) Jakuba Błaszczykowskiego (obecnie Wisła Kraków), piłkarki czwartej drużyny Ekstraklasy Kobiet GKS-u Katowice 20-letniej Nicoli Brzęczek  (powoływanej do kobiecej młodzieżowej U-19 oraz na zgrupowania seniorskiej kobiecej Reprezentacji Polski czy wreszcie Reprezentantów Polski w kategoriach młodzieżowych Łukasza Kmiecia (m.in. Raków Częstochowa, a obecnie Znicz Kłobuck) i Radosława Wernera „ – powiedział jeden z głównych organizatorów wojewódzkiego młodzieżowego turnieju, piłkarski trener i działacz oraz nauczyciel wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej im. S. Ligonia w Truskolasach Stanisław Wrzesiński.

A tutaj można zobaczyć wspomnienia z 2020 roku : TUTAJ i TUTAJ .

K KIK