fbpx

Klimas Art – dzieła sztuki odtworzone z wkrętów

Klimas Wkręt-met, lider technik zamocowań w Europie Środkowej i Wschodniej stworzył wyjątkową galerię najwybitniejszych dzieł malarstwa. Słynne obrazy zostały wykonane nietypową techniką, bo… za pomocą wkrętów. Już od 4 kwietnia będzie można je oglądać na niezwykłej wystawie prezentowanej w Filharmonii Częstochowskiej.

Wkręty – najmniejszy element konstrukcji. Zazwyczaj niewidoczny dla oka, odpowiada za trwałość, stabilność i nośność każdego budynku. Klimas Wkręt-met, polski producent technik zamocowań, postanowił pokazać elementy złączne w innej odsłonie. Z inicjatywy producenta powstała kolekcja
wyjątkowych obrazów, replik najsłynniejszych dzieł malarstwa, wykonana z markowych wkrętów do drewna.

Klimas Art – dzieła sztuki odtworzone z wkrętów 2
mat. Klimas Wkręt-met

Dwie młode artystki

Projekt Klimas Art jest efektem współpracy między marką Klimas Wkręt-met, Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu oraz agencją marketingową The Imagine, która opracowała koncepcję projektu. Autorkami wyjątkowej galerii Klimas Art są dwie młode artystki: Magdalena Berdychowska – uczennica Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz Oliwia Strzopa – absolwentka tegoż, a obecnie studentka malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Udział młodych artystek w naszym projekcie nie jest przypadkowy. Chcemy w ten sposób aktywnie wspierać uzdolnioną młodzież, doceniając talent, ale przede wszystkim chęć współpracy i pracowitość – podkreśla Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met, inicjator projektu Klimas Art.

Klimas Art – dzieła sztuki odtworzone z wkrętów 3
mat. Klimas Wkręt-met

90 000 wkrętów

Do wykonania 25 dzieł, które do tej pory powstały, wykorzystano blisko 90 000 wkrętów do drewna KMWHT. Wyjątkowa budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą, ułatwia i przyspiesza wkręcanie do podłoża, bez konieczności wcześniejszego nawiercania.

Każdy obraz stworzony jest z około 3.500 wkrętów, na każdy z nich poświęcono nawet do 100 godzin pracy. Jednym z najtrudniejszych elementów jest uzyskanie efektu 3D z płaskiego obrazu. W tym celu
twórczynie użyły wkrętów o różnej długości trzonów (30 mm, 40 mm i 50 mm), które wkręcane są ręcznie na różnej głębokości. Następnie łebki wkrętów malowane są trwałą, wodną farba akrylową.

Wystawa „Sztuka wkręcona”

– Efekt jest naprawdę niesamowity – komentuje Maciej Strychalski. – Znane wszystkim obrazy stają się tak naprawdę płaskorzeźbami. Zachwyca również poziom wiernego oddania oryginałów, co w przypadku tej techniki, w której obraz stworzony jest z maleńkich łebków wkrętów, jest wyjątkowo trudne – dodaje z uznaniem.

Niezwykłe prace już w czwartek, 4 kwietnia zagoszczą na wystawie prezentowanej w Filharmonii
Częstochowskiej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.40. „Sztukę wkręconą” będzie można oglądać do 18 kwietnia.

Klimas Art – dzieła sztuki odtworzone z wkrętów 4
mat. Klimas Wkręt-met

Daleko od stereotypów

Warto dodać, że w tym roku dwie prace zostały oddane na aukcję, z której cały dochód przekazano na rzecz 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Klimas Wkręt-met od początku swego istnienia angażuje się w działania społeczne, wspierając lokalne organizacje pomocowe i akcje charytatywne, udzielając wsparcia ogólnopolskim inicjatywom, adresowanym do różnych grup społecznych, m.in. uczniów szkół branżowych, osób z niepełnosprawnością, najuboższych rodzin.

Od wielu lat przekazuje swoje produkty na budowę placówek należących do Fundacji Ronalda McDonalda (gdzie mieszkają rodziny podczas pobytu ich dzieci na oddziałach onkologii lub hematologii) oraz środki na rzecz Fundacji Oczami Brata (tworzącej placówki opiekuńcze i aktywizujące dla osób z niepełnosprawnościami).

W projekcie Klimas Art marka pokazuje, że poprzez oderwanie się od stereotypu firmy produkcyjnej, może też inspirować, integrować środowiska, a przede wszystkim mieć faktyczny wpływ na kwestie społeczne.

red., mat. Klimas Wkręt-met