Lubliczanie wybierają kandydatki do Nagrody Specjalnej „Kapelusz Edyty 2021”

0
159

Mieszkańcy Lublińca nominują swoje kandydatki do Nagrody Specjalnej – „Kapelusz Edyty 2021”. Wybierane są kobiety, które swoją postawą motywują do działania i inspirują innych.

„Kapelusz Edyty” to nagroda, która nawiązuje do wyjątkowej osobowości, patronki Lublińca – Edyty Stein. Urodzona we Wrocławiu, w dzieciństwie często spędzała wakacje u swych krewnych mieszkających w Lublińcu, stąd jej powszechnie znana miłość do tego miasta. Była słynną filozofką i doktorantką Edmunda Husserla, ale również zwyczajną kobietą – nauczycielką, miłośniczką literatury, tańca i górskich wycieczek. Zawsze znajdywała czas dla rodziny i przyjaciół mimo wytężonej pracy naukowej.

Zmieniła swoje wyznanie z judaizmu na katolicyzm i wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Umarła męczeńską śmiercią w Auschwitz wraz ze swoją siostrą Różą, urodzoną w Lublińcu. W 1998 roku została wyniesiona na ołtarze przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

W Lublińcu powstało Towarzystwo im. E. Stein, prowadzące szeroko zakrojoną działalność popularyzatorską. 11 października 2008 roku odbyła się uroczystość nadania Lublińcowi Patronatu Świętej Edyty Stein.

Do konkursu lubliczanie wybierają kobiety, które ich zdaniem swoją postawą, wartościami i zaangażowaniem w codziennym życiu, sprawiają, że szara rzeczywistość nabiera kolorowych barw. Nominowane mieszkanki Lublińca powinny być przykładem, jak również motywacją do działania, dając siłę do przezwyciężania życiowych niepowodzeń, przy okazji ucząc szacunku i miłości do innych.

Takie kobiety są wyjątkowe i niezastąpione i niestety często również niezauważane, dlatego nominacja do konkursu ma to zmienić i uhonorować  wyjątkową lublinczankę.

Swój wybór kandydatki można zgłaszać do 10 marca na adres: [email protected]. W zgłoszeniu musi się znajdować imię, nazwisko kandydatki oraz kilka zdań uzasadniających wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here