Jutro w Częstochowie upamiętnimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

0
76


Jutro w Częstochowie upamiętnimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego


Jak co roiku 1 sierpnia mieszkańcy Częstochowy uhonorują bohaterskiego powstania, które miało miejsce w 1944 roku w Warszawie.
W godzinie „W ” czyli o godzinie 17.00, w całym kraju, również w Częstochowie, odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku — z uwagi na stan epidemii — w znacznie skromniejszej formie.


Krótka uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 (zbiórka 16.50) w alei Henryka Sienkiewicza, gdzie przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Przy okazji upamiętnienia godziny ,,W” zostanie przeprowadzony krajowy test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W hołdzie powstańczej Warszawie i w ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.


Warto pamiętać, że historia powstańców wiąże się z historią naszego miasta.
Po upadku Powstania Warszawskiego, 5 października 1944 roku, siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ulicy 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 roku. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. “Niedźwiadek”, wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK w Częstochowie upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.
(Źródło: UM Częstochowy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here