fbpx
Strona głównaPolecaneJutro w chodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Pierwszeństwo dla...

Jutro w chodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Pierwszeństwo dla pieszego, który wchodzi na pasy, to tylko jedna ze zmian

1 czerwca wchodzi w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy, zgodnie z intencją ustawodawców, mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolić dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także zobligować kierowców do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Od jutra, zgodnie z nowymi przepisami osoba wchodząca na pasy będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątek wprowadzono na tramwajów, ale i one muszą ustąpić pieszemu, gdy ten już jest na przejściu. Co to oznacza? Od teraz kierowca będzie zobowiązany obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego najbliższe otoczenie.

Nowe zasady mają za zadanie stworzenie możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Jak przypomina Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Te nowe regulacje nie zwalniają z odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa pieszych. Tam, gdzie jest to możliwe mają korzystać z pasów. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Uwaga, nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza dla pieszego zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Rozmawiając przez telefon czy piszą SMS-y, osoba taka ma bowiem ograniczone możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Używanie przez pieszego komórki w trakcie przekraczania jezdni może być karane mandatem.

Nowe przepisy dotyczą także dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowany. Od jutra nie ma żądnego rozgraniczenia na dopuszczalną prędkość w ciągu dnia i w nocy. Przepisy pozostawiają jedną prędkość bez względu na porę dnia – 50 km na godzinę.

Od jutra na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV