fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaJuromania 2023. Co zaplanowano w Częstochowie i regionie?

Juromania 2023. Co zaplanowano w Częstochowie i regionie?

Od 15 do 17 września trwać będzie kolejna Juromania. Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej obejmie m.in. Częstochowę, Olsztyn, Lelów, Złoty Potok, Żarki i Koziegłowy.

Tegorocznej edycji Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej towarzyszy hasło „Jura w klimacie!”. Na mapie imprezy znalazła się m.in. Częstochowa i region. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Częstochowa

16 września będzie można poznań jasnogórskie dziedzictwo za sprawą wydarzenia „Paulińskie klimaty- duchowość w drodze”. Zwiedzanie zaplanowano od godz. 10 do 16. Z kolei dzień później w tych samych godzinach paulini opowiedzą o „Początkach Drogi” (film) i o Klasztornej Aptece: leczenie wodą i ziołami.

Olsztyn

W programie Juromanii na Zamku w Olsztynie ważnym punktem są warsztaty rzemieślnicze i pokazy kulinarne potraw regionalnych, które można zdegustować tylko na naszym terenie. Kolejnym punktem jest niepowtarzalna rekonstrukcja historyczna w pięknej scenerii Zamku. Dla odwiedzających zamek przygotowano również zjazdy na tyrolce i przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce np. do Sokolich Gór oraz inne atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Lelów

„Klimatyczny Lelów” to program działań mający na celu prezentację rozmaitych kolorytów lelowskiego klimatu, zarówno historycznych jak i przyrodniczych. W ramach programu „Klimatyczny Lelów” w sobotę będzie miała miejsce „Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem”, stoczonej podczas powstania styczniowego w 1863 roku. W niedzielę „Klimatyczny Lelów” zaprosi w progi XIX-wiecznej chaty i XVIII-wiecznego pałacu. Dzięki programowi „Od chaty do pałacu” Juromaniacy, będą mogli się przekonać „jak to na wsi dawniej bywało”, jak również poczuć atmosferę i majestat pałacowych wnętrz. Miłośnicy przyrody i długich spacerów będą zaś mogli zmierzyć się z questem pt. „Traktem od młynarza do strzecharza”, prowadzącym przez jedną z miejscowości gminy Lelów, pełną malowniczych widoków, legend i tradycji.

Złoty Potok

Na tegoroczne obchody święta Jury gmina Janów zaprasza do Złotego Potoku. Juromania odbędzie się 16 i 17 września przy Pałacu Raczyńskich. W jej ramach przygotowano wspaniałe atrakcje, przede wszystkim niedzielne wydarzenie – Przyjęcie w Ogrodach Hrabiego Krasińskiego. Jednak już w sobotę, na rozgrzewkę przed przyjęciem będzie można trochę pomaszerować. Chętni do wzięcia udziału w kolejnej edycji Pucharu Nordic Walking mogą dokonać rejestracji uczestnictwa w zawodach poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.podkowa-janow.pl lub na profilu klubu na FB.

Żarki

Jura w Klimacie w Gminie Żarki oferuje moc atrakcji: duża dawka historii, zwiedzanie multimedialnego muzeum z niespodziankami, kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych, Żareckie Kolorowe Jarmarki, gra terenowa, plenery fotograficzne. Wszystko utrzymane w klimacie Jury Krakowsko- Częstochowskiej!

Koziegłowy

Misją organizatorów jest pokazanie historii, jak i wyjątkowej tradycji wytwarzania wyrobów z wiór drewna Osiki (Populus Tremula) – Dziedzictwa Kulturowego unikatowego na skalę światową, prezentowanego w Osikowej Dolinie.

Zaplanowano spotkanie z 200-letnią polską tradycją wytwarzania z wiór drewna Osiki – prezentacje, pokazy i warsztaty. Atrakcje dodatkowe – 3,5-metrowy pomnik Orła Białego i letnia kawiarenka.

Szczegóły: juromania.pl

red.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV