Według szacunków organizatorów aż kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w tegorocznej edycji Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niezwykle różnorodną ofertę przygotowano w 58 miejscach.
Tak jak zapowiadaliśmy w miniony weekend odbyła się kolejna edycja Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Juromania trwała od 15 do 17 września, towarzyszyło jej hasło „Jura w klimacie!”. W sumie bardzo różnorodną ofertę łącząca atrakcje Jury z poznawaniem jej historii, kulinariów, obyczajów czy udziałem w imprezach rekreacyjnych, przygotowano w 58 miejscach.
Zainteresowanie propozycjami było ogromne. Według szacunków organizatorów w Juromanii wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Frekwencję zapewnił nie tylko bogaty program, ale i słoneczna pogoda.
Przypomnijmy, że celem organizowanej od kilku lat imprezy jest promocja Szlaku Orlich Gniazd i regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi oraz kulinarnymi.
I tak w Częstochowie uczestnicy Juromanii mogli skorzystać m.in. ze zwiedzania tych mniej znanych powszechnie miejsc jasnogórskiego klasztoru, tj. murów, bastionu czy zabytkowej biblioteki. Z kolei na terenie kościoła św. Barbary posłuchać opowieści o leczeniu woda i ziołami w Klasztornej Aptece zakonu paulinów.
W bogatym programie imprezy pod olsztyńskim zamkiem był m.in. pokaz artyleryjski, pokaz konny husarii, pokaz sokolnika, turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego, turniej rycerski i łuczniczy dla widzów oraz widowiskowa rekonstrukcja obrony Zamku Olsztyn.
Złoty Potok w sobotę zaprosił na rajd pieszy, a w niedzielę na „Przyjęcie w ogrodach hrabiego Krasińskiego”. Program tego drugiego wydarzenia objął m.in. z pokazy mimów, strojów i tańców z epoki, a także tańca z ogniem, był też koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Częstochowskiego Kwartetu Smyczkowego oraz ten pieśni operetkowych.
W Żarkach zaś atrakcje i warsztaty przygotowało Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, odbył się barwny korowód, były „Wiejskie Klimaty na Dyniowym Polu”, natomiast w Podlesicach nadarzyła się okazja do zwiedzania z przewodnikiem podziemnej trasy turystycznej w Jaskini Głębokiej.
W okolicach Częstochowy imprezy w ramach Juromanii 2023 odbyły się także w gminie Lelów (m.in. warsztaty „Jurajskiej spiżarni” w chacie w Białej Wielkiej), Mełchowie (inscenizacja bitwy z czasów Powstania Styczniowego) czy Koziegłowach (zajęcia w Osikowej Dolinie).
Prawdziwym przebojem tegorocznego święta okazały się zjazdy z jurajską grupą GOPR ze słynnego Okiennika Wielkiego (w Piasecznie). Na zajęcia linowe po okiem ratowników, które odbyły się w sobotę i niedzielę, zapisało się aż 620 osób!
Arabska Oaza Pustynna i Rajd Świetlika były ciekawymi propozycjami „Róży Wiatrów” na Pustynie Błędowskiej w gminie Klucze.
Tłumy zainteresowanych zgromadziły także pokazy historyczne, rekonstrukcje i gry terenowe na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, w Siewierzu, a także szlachecko-słowiańskie atrakcje na zamku Pilcza w Smoleniu.
Jurajskie zamki, warownie (i nie tylko) były też „oblegane” w małopolskiej części Jury – m.in. w Pieskowej Skale, Tenczynie, Korzkwi, Rabsztynie, Bydlinie czy Babicach (zamek Lipowiec).
Współorganizatorami wydarzenia były tradycyjnie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Za promocję i oprawę medialną święta odpowiadał Związek Gmin Jurajskich, organizacją poszczególnych punktów programu wspierały lokalne samorządy, instytucje i społeczności.
Więcej na temat tegorocznej Juromanii można przeczytać na stronie juromania.pl oraz na profilu www.facebook.com/Juromania
red., mat. UM Częstochowy