W miniony weekend Jurajski Festiwal Sztuki i Wina doczekał się siódmej odsłony. Za organizację imprezy odpowiadali Miasto i Gmina Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Nie brakowało muzyki, warsztatów, pokazów, a także atrakcji dla najmłodszych. Na olsztyńskim rynku stawiło się wielu wystawców wina i rękodzieła.
W tym roku Jurajski Festiwal Sztuki i Wina doczekał się siódmej edycji (zapowiadaliśmy ją m.in. TUTAJ). Zaprosili na nią organizatorzy: Miasto i Gmina Olszyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Trzydniowa impreza rozpoczęła się w piątek, 14 lipca. Oficjalnego otwarcia dokonali dyrektor ROK-u Małgorzata Majer i burmistrz Tomasz Kucharski. Festiwal poprowadził Bartek Osumek.
Wydarzenie rozpoczął wernisaż, podczas którego swoje prace zaprezentował Redi Bo. Twórczość artysty wyeksponowano w sali widowiskowej olsztyńskiego Gminnego Ośrodka Kultury. Pozostałe atrakcje odbyły się w plenerze. Na festiwalowej scenie zabrzmiał CIZZZ BAND oraz Jan Gałach & Friends: Abba Forever. Potańcówkę w stylu retro poprowadził zaś Częstochowski Teatr Tańca.
W sobotę przyszła pora na znak rozpoznawczy imprezy, czyli tradycyjny korowód wiodący spod zamku na rynek. Poprowadził go Bachus z Bachantkami. Sobotni program artystyczny rozpoczął występ Orkiestry Dętej „Sempre”, następnie wystąpił chór „Akord” z Olsztyna i chór „Słowiczek” z Tarnowskich Gór. Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja sera wykonana przez Michała Pudlika, właściciela firmy Ser Jest Ser. Na scenie wystąpił także zespół Wrzosowianie, a następnie odbyły się koncerty zespołów: AmperA i Paweł Łowicki Band.
Sobotni wieczór zwieńczyły utwory nieśmiertelnego zespołu The Beatles. Przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu wykonali Łukasz Zagrobelny i Chór Collegium Cantorum. W Olsztynie goszczono też Michała Bardela, redaktora naczelnego magazynu „Czas wina”, który wygłosił wykład „Wielkie odmiany nowego świata: Malbec, Shiraz, Tannat, Pinotage,Carmenere” oraz dietetyczkę Anetę Mazurek, która poprowadziła warsztat winiarski i degustację „Słońce w butelce”.
Z kolei w niedzielę zaprezentował się zespół regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju. Na płycie rynku odbył się pokaz kulinarny dietetyczki Małgorzaty Stanior i malarska akcja plastyczna dla dzieci. Marcin Jajkiewicz, Michał Grobelny i Michał Pawlak zaśpiewali utwory zespołu Bee Gees przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec. Mikołaj Kubicki, czyli Meek, Oh Why? zagrał wyśmienity koncert, którego zakończeniem był utwór skomponowany specjalnie dla Olsztyna – „Olsztyn '152” (powstał dla uczczenia odzyskania praw miejskich).
Wśród imprez towarzyszących znalazł się m.in. VESPAniały Zlot skupiający miłośników skuterów marki Vespa.
red., mat. ROK
Czytaj także: Tomasz Kucharski. Oblężenie Olsztyna w kilku aktach [ROZMOWA]