fbpx

Jura. Jak chronić jaskinie wokół Olsztyna? Naukowcy tworzą koncepcję

Rozpoczęły się prace na nad koncepcją ochrony jaskiń wokół jurajskiego Olsztyna. Dotację na ten cel otrzymała Fundacja Przyroda i Człowiek, która działa na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego na Jurze i w całej Polsce.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu Fundacji Przyroda i Człowiek dotacji na zadanie „Ekspertyza w zakresie jaskiń okolic Olsztyna”.

Konkretnie chodzi o opracowanie koncepcji ochrony 22 obiektów – jaskiń i schronisk – skupionych na Jurze – w Górach Towarnych, Skałkach Dużych, Lipówkach (w sąsiedztwie Góry Biakło), okolicach kamieniołomu w Kielnikach oraz na Wzgórzu Zamkowym. To tereny należące do Wspólnoty Gruntowej wsi Olsztyn.

Jura. Jak chronić jaskinie wokół Olsztyna? Naukowcy tworzą koncepcję 2
Jura. Wzgórze Zamkowe w Olsztynie. Fot. Eliza Kwiatkowska

– Cieszymy się niezmiernie, bo od lat mówimy o konieczności wypracowania rozwiązań, które skutecznie chroniłyby zasoby przyrodnicze oraz historyczne tych obiektów, a jednocześnie racjonalnie je udostępniały turystom – mówi Marceli Ślusarczyk, prezes Fundacji Przyroda i Człowiek.

Jura. Jak chronić jaskinie wokół Olsztyna? Naukowcy tworzą koncepcję 3
Jura. Góry Towarne. Fot. Eliza Kwiatkowska

Koncepcję ochrony jaskiń na Jurze wypracuje zespół projektowy złożony ze specjalistów z zakresu: chiropterologii, geomorfologii, geotechniki, archeologii, paleontologii. Ekspertyza ma powstać jeszcze w tym roku.

Fundacja Przyroda i Człowiek z Kostkowic jest obecna w jurajskim Olsztynie od kilku lat. Prowadzi tam bowiem nadzór przyrodniczy i archeologiczny (paleolit) nad projektem z Regionalnego Programu Operacyjnego pn. „Zwiększenie atrakcyjności Zamku Olsztyn poprzez wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich i restauratorskich”. Wielomilionową dotację na ten cel z Unii Europejskiej otrzymała Wspólnota Gruntowa wsi Olsztyn.

Fundacja Przyroda i Człowiek działa również m.in. w Pieninach, Beskidach, czy na Górze Zborów, gdzie chroni murawy kserotermiczne organizując i nadzorując rezultaty wypasu owiec.

Niedawno Fundacja otrzymała także dofinansowanie w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” MF EOG 2014-2021 na projekt „Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej” . Obejmuje on stanowiska tej rzadkiej rośliny w pięciu obszarach Natura 2000 w Polsce. M.in. w naszym regionie (Suchy Młyn i Dolina Górnej Pilicy).

Czytaj też u nas: Bieszczady. Trasa Tarnica-Halicz-Rozsypaniec