fbpx

Jubileuszowa, 10. edycja międzynarodowego konkursu Biennale Miniatury. Najmniejsza praca ma 2,5 na 2 cm, największa 10 na 10 cm. 

 

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie zorganizowało 10. edycję międzynarodowego konkursu Biennale Miniatury. Na ten konkurs nadesłano 671 od 254 autorów z 22 krajów świata, m.in. Indii, Meksyku, Australii.

Podstawowym wymogiem konkursu był maksymalny rozmiar prac w wielkości 10 na 10 cm, natomiast minimalny wymiar nie był określony.

Najmniejszą pracą konkursową okazała się grafika „Jamnik” Damiana Zielińskiego o wymiarach 2,5 na 2 cm. Tylko trochę większą miniaturą był rysunek autorki Jeny Polak „Wyjście/exit”, miał 4,5 na 4 cm.

Poziom prac, które zostały nadesłane na konkurs był wysoki. Wybór prac niezwykle trudny, zakwalifikowano 289 prac 153 autorów.

W konkursie przyznano cztery nagrody regulaminowe oraz osiem wyróżnień honorowych. Grand Prix , które zostało ufundowane przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka w wysokości 1,5 tys. euro,  dostaje Tomasz Wiktor z Nawojowa za swój zestaw prac. Pierwszą nagrodę otrzyma Aleksandra Jakubczak z Katowic, drugą – Magdalena Szczęśniak z Krakowa, natomiast trzecią Łukasz Chmielewski z Łodzi.

Laureaci wyróżnień honorowych to Jose Apaza z Meksyku, Marzena Huculak z miasta Olsztyn, Sławomir Kolo z Warszawy, Zbigniew Małecki z Częstochowy, Weronika Marszelewska z Torunia, Lakshaman Prasad z Indii , Mateusz Rafalski z Katowic, Cleo Wilkinson z Australii.

Częstochowę na wystawie pokonkursowej obok wyróżnionego Zbigniewa Małeckiego reprezentować będą także : Bożena Chaber, Andrzej Desperak, Emilia Dudziec, Jarosław Kobyłkiewicz, Magdalena Leszczyniak, Jerzy Piwowarski, Rafał Stępniak, Justyna Talik, Grażyna Tarkowska, Agnieszka Tyrman, Marcin Wieczorek, Żaneta Wojtala oraz Andrzej Zembik.

Komisję konkursową w tym roku tworzyli: doc. Stano Buban (Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie), dr Bartosz Frączek (Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie), prof. Elżbieta Kuraj (Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr hab. prof. APS Witold Stelmachniewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), prof. Goran Stimac (Akademia Sztuk Pięknych w Rijece).

Prace wyruszą w podróż i pojawią się w galeriach krajowych oraz zagranicznych.

[post_gallery]