fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaJubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej

Jubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej

W sobotę, 13 listopada spektaklem “Pożar w sercu” Czesława Monczka uczci jubileusz pracy artystycznej.

Czesławę Monczkę znają wszyscy wielbiciele częstochowskiej sceny. Aktorka jest absolwentką AST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W swojej karierze związana była z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, Zagłębia w Sosnowcu, Nowym w Zabrzu i Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Jubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej 1
Czesława Monczka w spektaklu “Drugi pokój” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

W Teatrze Polskim wcieliła się m.in. w Księżniczką Gonzagą w „Sułkowskim”. W Sosnowcu można ja było podziwiać w roli Gruszy w “Kaukaskim kole kredowym”. Na scenie zabrzańskiego teatru grała m.in. Lady Annę w “Ryszardzie III”. Z kolei w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zagrała Mumię Chińską w “Pragmatystach”  w reżyserii Krystiana Lupy. Monodram „Tabu” przyniósł zaś aktorce prestiżową nagrodę teatralną  Złota Maska.

Z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie aktorka związana jest od 1982 r. Na częstochowskiej scenie stworzyła wiele wybitnych kreacji, zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, także muzycznych.                                      

Jubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej 2
Czesława Monczka w spektaklu “Niebezpieczne związki” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Publiczność podziwiała ją w choćby „Szkicach z piekła uczciwych” w reżyserii Jana Machulskiego, „Operze za trzy grosze” w reżyserii Bogdana Michalika, „Kwiatach polskich” w reżyserii Romana Kordzińskiego, „Bachantkach” w reżyserii Pawła Łysaka, „Balladynie”, „Panu Tadeuszu”, „Weselu” oraz „Romansach i balladach” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Moralności pani Dulskiej” w reżyserii Ignacego Gogolewskiego, „Rewizorze” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, „Ślubach panieńskich” w reżyserii Andrzeja Łapickiego, „Iwonie, księżniczce Burgunda” i „Pannie Julii” w reżyserii Katarzyny Deszcz, „Kramie z piosenkami” w reżyserii Laco Adamika, „Trzech siostrach” w reżyserii Julii Wernio, „Drugim pokoju” Herberta w reżyserii Anny Kękuś, „Moralności pani Dulskiej” w reżyserii Eweliny Pietrowiak, „Walentynkach” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Szczepana Szczykno czy „Niebezpiecznych związkach” w  reżyserii Ingmara Villqista. 

Jubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej 3
Czesława Monczka w spektaklu “Czerwony Kapturek” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

W przeciągu ostatnich dwóch sezonów aktorka zagrała w spektaklach wyreżyserowanych przez Magdalenę Piekorz:  „Królowa Śniegu” Beniamina  Bukowskiego według H. Ch. Andersena oraz w „Czyż nie dobija się koni?” Horace’a McCoya.

W 2003 r. artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.

Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Czesława Monczka świętować będzie w sobotę, 13 listopada. O godz. 19 zaprezentowany zostanie muzyczny spektakl “Pożar w sercu” w reżyserii Roberta Dorosławskiego ze specjalnym udziałem artystki. Kwiaty dla jubilatki będą mile widziane.

Jubileusz Czesławy Monczki. Aktorka częstochowskiego teatru świętuje 45-lecie pracy artystycznej 4
Czesława Monczka w spektaklu “Jaś i Małgosia” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Bilety na parter kosztują 45 zł (normalne) i 40 zł (ulgowe), a na balkon – 40 zł (normalne) i 35 zł (ulgowe). Szczegóły:www.teatr-mickiewicza.pl.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -