fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaJubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ]

,,60 lat minęło jak jeden dzień’’ zaśpiewano 23 kwietnia podczas spektaklu ,,Kultura na zdrowie’’. Wydarzenie zorganizowano w ramach jubileuszu 60-lecia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. 

W 1963 r.u na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublińcu utworzono Powiatowy Dom Kultury. W 1975 r. ośrodek zmienił nazwę na Miejski Dom Kultury, pod którą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Od 1992 r. posiada status samorządowej instytucji kultury. Z kolei na bieżący rok przypadł jubileusz 60-lecia lublinieckiego domu kultury.

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ] 1
Jubileusz MDK (mat. MDK w Lublińcu)

Świętowanie upływa pod hasłem „Kultura na zdrowie”. Nie jest ono przypadkowe, naukowo udowodniono bowiem, że kultura ma korzystny wpływ na stan naszego samopoczucia. Taki tytuł otrzymał również spektakl, który zaprezentowano 23 kwietnia.

W przedstawieniu zawarto rozmaite „porady lekarskie’’. Przeplatano je utworami muzycznymi, które nawiązywały do istotnych wydarzeń, które przez ostatnie 60 lat działy się w naszym kraju i miały wpływ na kulturę. Wniosek był jeden: kultura pozwalała i pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ] 2
Jubileusz MDK (mat. MDK w Lublińcu)

Widowisko wyreżyserowane przez Agnieszkę Raj-Kubat było niezwykle efektowne. Dobrze znani w Lublińcu aktorzy Teatru po Pracy przedstawili historię MDK-u w „pigułce’”. Talentem aktorskim podczas spektaklu popisali się także burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agata Woźniak-Rybka.

Spektakl rozpoczął się piosenką „Podaj cegłę”, którą artyści w symboliczny sposób rozpoczęli „budowę” domu kultury. Za choreografię podczas występu odpowiedzialny był Szymon Michlewicz-Sowa.Publiczność usłyszała znacznie więcej perełek. Utwór „Szklana pogoda’’ w rockowym stylu zaśpiewała Eliza Otola. Dodatkowo występowi towarzyszył taniec uczestników sekcji, tj. Mażoretek, Formacji Tanecznych, Tańca towarzyskiego i Break Dance.

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ] 3
Jubileusz MDK (mat. MDK w Lublińcu)

Niezwykle żywiołowo na scenie było podczas kawałka”,Płonąca stodoła’’ w wykonaniu instruktorek Magdaleny Schlagner, Katarzyny Suchary i Karoliny Wieczorek (z udziałem członków sekcji MDK Gospelsi). Panie Katarzyna i Karolina odpowiedzialne były za przygotowanie wokalne uczestników spektaklu. Podczas trwania widowiska na ekranach zostały wyświetlone projekcje multimedialne przygotowane przez Monikę Klimzę-Gryc. O efekty świetlne i wsparcie techniczne zadbali Ewelina Kukowka i Mariusz Klama.

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ] 4
Jubileusz MDK (mat. MDK w Lublińcu)

W tańcu towarzyszącym „Testamentowi” wykonanemu przez Lilianę Potempę zaprezentowali się instruktorzy Katarzyna Koszczyk i Krystian Olszowski. Gościnnie na scenie zaprezentowali się Piotr Charczuk i Martyna Młynarska-Modlińska. Podczas utworów akompaniowali na perkusji Marcin Kita, na instrumentach klawiszowych Wojciech Kryś, na skrzypcach Magdalena Stamarowicz oraz na gitarach Marek Sklarczyk, (gościnnie) Arkadiusz Suchara oraz Michał Szybka.

Producentem wydarzenia była wspomniana już Agata Woźniak-Rybka, asystowała jej zaś Karolina Groblińska-Kandora.

Jubileusz 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ] 5
Jubileusz MDK (mat. MDK w Lublińcu)

Na zakończenie wielu z gości złożyło jubileuszowe życzenia. Nie zabrakło również odśpiewanego wspólnie „Sto lat”.

-Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. To pasja rodzi profesjonalizm, a profesjonalizm daje jakość. Często słyszymy, że coś się udało. Bardzo nie lubię tego sformułowania, bo to, że tyle wspaniałych rzeczy się wydarzyło jest efektem zaplanowanych i zrealizowanych celów. Miałam okazję przygotowywać jubileusz 50 lecia, gdzie symbolicznie podsumowaliśmy pół wieku działalności domu kultury. Od tego czasu powstał Teatr po Pracy, orkiestra zyskała międzynarodową sławę, mamy sukcesy pracowni plastycznej i Gospelsów. Za tymi wszystkimi sukcesami stoją konkretni ludzie. Mam zaszczyt stać na ich czele i teraz chciałam im za to zaangażowanie podziękować.  Dziękuję byłym pracownikom i wszystkim, którzy na przestrzeni tych lat tworzyli to miejsce. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli nasze działania i naszej wspaniałej publiczności. Dziękuję za przybycie na nasz jubileusz i wspólne świętowanie – mówiła dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Więcej informacji na stronie: mdk.lubliniec.pl.

red., mat. MDK w Lublińcu

- Advertisment -spot_img

Popularne