fbpx
Strona głównaPolecaneJeże mają domki, dla ptaków w Częstochowie przygotowano specjalne budki

Jeże mają domki, dla ptaków w Częstochowie przygotowano specjalne budki

Jeże mają domki, dla ptaków w Częstochowie przygotowano specjalne budki. Zamontowano ich ostatnio 140.

[post_gallery]

Na drzewach w mieście zamontowano 140 nowych budek lęgowych dla ptaków. Z początkiem miesiąca ruszyło również miejskie dokarmianie skrzydlatych mieszkańców Częstochowy. Te działania to efekt realizacji zadań zgłoszonych w Budżecie Obywatelskim.


Jak informuje częstochowski magistrat, w ostatnim okresie w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta zlecił montaż 139 budek dla ptaków, w tym 81 sztuk dla mniejszych ptaków (np. sikor) i 58 – dla ptaków większych (np. szpaków). Budki zostały zamontowane na terenach miejskiej zieleni, w lokalizacjach wskazanych przez ornitologa.

“Domy” dla ptaków zawisły na terenie dzielnic Częstochówka–Parkitka, Podjasnogórska, Stare Miasto oraz Śródmieście. Koszt prac wyniósł 6,5 tys. zł.
W Śródmieściu pojawiły się w pasażu środkowym III alei Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Kossak-Szczuckiej, przy placu Biegańskiego, przy ul. Żwirki i Wigury, na skwerze przy alei Kościuszki oraz na pasie zieleni rozdzielającym aleję Jana Pawła II – w zakresie od ul. św. Jana do ul. Popiełuszki. Sporo budek lęgowych zawisło np. też na drzewach przy ul. Bialskiej i Okulickiego (na terenie miejskiego parku przy osiedlu Parkitka).


Podobne zadanie będzie realizowane przez gminę w nadchodzącym roku, gdyż kolejny raz ten projekt zyskał uznanie częstochowian.


Z początkiem zimy w mieście ruszył także program dokarmiania ptaków. Podobnie jak w latach poprzednich, ustawiono w tym celu trzy karmniki, z czego dwa są zlokalizowane w parkach podjasnogórskich, a jeden przy Promenadzie im. Czesława Niemena. Przy każdym z karmników pojawiła się również tabliczka zawierająca podstawowe informacje na temat dokarmiania ptaków.

Osoby koordynujące akcję będą uzupełniać karmę w paśnikach dwa razy w tygodniu, a także usuwać ewentualne uszkodzenia. Ptaki dokarmiane są odpowiednimi dla większości gatunków nasionami, głównie słonecznika. “Ptasia stołówka” czynna będzie do końca marca 2021 r. Koszt akcji to 2,3 tys. złotych.

(fot. UM Częstochowa)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here