fbpx

Jest dotacja na rewitalizację Starego Rynku w Częstochowie

 

Urząd Miasta uzyskał kolejną dotację. Tym razem to 16 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, które zostanie przeznaczone na zrewitalizowanie Starego Rynku w Częstochowie. Całkowity koszt inwestycji to ponad 40 mln zł. Projekty i wszelkie pozwolenia zostały wydane już w roku ubiegłym, wtedy jednak nie było wystarczającej kwoty, aby prace mogły ruszyć. Podstawowym założeniem inwestycyjnym jest stworzenie wizytówki miasta jaką jest Stary Rynek. Przede wszystkim miałaby to być scena dla sztuki Jerzego Kędziory.

Na rynku powstanie Teatr Rzeźb Jerzego Kędziory, nowy, prosty w swojej formie szklany pawilon muzealny, który został zaprojektowany przez Michała Bernasika z Kolonii, ale jego ostateczną wersję przygotował Tomasz Borowiecki z firmy TIM Architekci . W podziemiach budynku miałaby się znaleźć muzealna część, która pokazywać będzie odkrycia naukowców. W naziemnej części znajdzie się całoroczna kawiarnia , która w okresie letnim będzie miała ogródek na zewnątrz, a także toalety miejskie dostępne dla wszystkich. Zmodernizowana zostanie także płyta rynku, na której znajdzie się scena mieszcząca ok. 200 osób gdzie w zamyśle odbywać się będą spotkania czy koncerty. Posadzone tam zostaną 4 metrowe graby, które dadzą cień oraz duża ilość zieleni. Nie tylko graby będą zdobiły rynek. W założeniu posadzone zostaną dodatkowe drzewa wzdłuż pierzei. Będą to jarząby turyngskie z pniem o obwodzie 16-18 cm. Donice z niższą roślinnością staną po północnej i południowej stronie placu. Znajdą się w nich sosny kosodrzewiny, klony tatarskie, irgi. Rośliny płożące będą posadzone pod drzewami, pnące natomiast posadzone będą przy schodach w dolnej części pawilonu (winobluszcz trójklapowy, doda uroku gdyż jesienią wybarwia się na czerwono). Na płycie Rynku zostanie posadzona duża ilość zieleni. Przed sceną umieszczone będą drewniane siedzenia, na których usiąść będzie można nie tylko podczas imprez, ale w każdym dowolnym momencie. Miejsce znajdzie się również na fontannę. W lustrze wody odbijać się mają stałe elementy wystroju, w tym także rzeźby Jerzego Kędziory.

Planowana jest też zmiana w organizacji ruchu drogowego. Ruch aut odbywałby się po północnej stronie placu oraz dwoma ulicami, które prowadziły będą do niego od strony północnej – ul. Senatorską oraz ul. Stary Rynek. Na tych ulicach magistrat chce zachować kocie łby. Wjazdu od ul. Mirowskiej, prawdopodobnie nie będzie wcale. Władze Miasta chcą także, aby samochody z czasem zupełnie nie miały wjazdu na teren Starego Rynku. Ma on być w całości przeznaczony dla ludzi i dla właścicieli lokali gastronomicznych. Nie przewiduje się budowy miejsc parkingowych na płycie rynku. Takie miejsca mają być wyznaczone przy ul. Senatorskiej i ul. Stary Rynek.

Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2019 roku.

[post_gallery]