fbpx

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy

W czwartek, 30 czerwca częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże czterech wystaw. Wydarzenia rozpoczną się o godz. 18. Ekspozycje będą udostępnione wszystkim zwiedzającym od 1 lipca.

Zmiany obejmują wszystkie sale Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Na otwarcie nowych wystaw instytucja zaprasza w czwartek, 30 czerwca o godz. 18.

„Na progu” Agnieszki Pawłowskiej-Górskiej

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy 2
Wystawa „Na progu” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Pierwszą z nowości jest fotograficzna ekspozycja zatytułowana „Na progu”, którą przygotowała Agnieszka Pawłowska-Górska. Autorka jest absolwentką Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom z Fotografii i Intermediów, poruszający tematykę terapeutycznej funkcji fotografii analogowej obroniła pod kierunkiem dr hab. Agaty Pankiewicz. Doktorat z psychologii rozwijał tematykę terapii przez sztukę. Obecnie Agnieszka Pawłowska-Górska jest wykładowcą psychologii i arteterapii na krakowskiej ASP.

W ramach częstochowskiej wystawy artystka zaprezentuje cykl „Pusty dom”, który tworzy 12 mierzących 100 na 70 cm fotografii analogowych, barwnych i czarno-białych. To gra kolorem, przestrzenią i kreską.

„Formy zmienne” Pruchniewicz i Grabkowskiego

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy 3
Wystawa „Formy zmienne” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Z kolei „Formy zmienne” to wspólny projekt Alicji Pruchniewicz i Rolanda Grabkowskiego. -Dwoje artystów: malarka i rzeźbiarz przygotowując razem wystawę, podejmują z widzem swoistą grę – czy w ich twórczości doszuka się wspólnych inspiracji i podobieństw, czy raczej zwróci uwagę na przeciwieństwa i kontrasty. Różni ich oczywiście forma wypowiedzi artystycznej, ale właśnie forma jest przedmiotem ukierunkowanych zainteresowań obojga i tematem ich rozważań poprzez sztukę – czytamy o wydarzeniu.

Na ekspozycję składają się realizacje malarskie Pruchniewicz i rzeźbiarskie Grabkowskiego powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Jak określają artyści: wystawa jest „obszarem poszukiwań wspólnych jakości estetycznych”.

„Uroboros zamyka krąg” Desperaka

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy 4
Wystawa „Uroboros zamyka krąg” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Inną z nowych propozycji częstochowskiej galerii jest ekspozycja Uroboros zamyka krąg”, której autorem jest częstochowianin Piotr Desperak. To absolwent katowickiej ASP. Dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały, dyplom dodatkowy zrealizował w Pracowni Interpretacji Literatury prof. Grzegorza Hańderka oraz w Pracowni Rysunku prof. Macieja Linttnera. Zajmuje się malarstwem figuratywnym i jego pochodnymi, za które uważa film i działania przestrzenne. Pracuje cyklami, tematy, których się podejmuje to, m.in. problemy o wymiarze społecznym, wydarzenia historyczne, zaobserwowane sytuacje, mity i inspiracje literaturą. Interesuje go tworzenie swego rodzaju napięcia w formie, która zakorzeniona w rzeczywistości, intensyfikuje ją i sugeruje nową.

Tytułowy Uroboros to staroegipskie i greckie symboliczne wyobrażenie przedstawiające węża z ogonem w pysku, który nieustannie pożera samego siebie i odradza się z siebie. Uroboros symbolizuje nieskończony proces destrukcji i odradzania się, jest to również symbol obrotu materii – zaznacza Desperak.

„47. Jurajska Jesień. Jura-Początek”

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy 5
„47. Jurajska Jesień. Jura-Początek” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ostatnia z wystawy, tj.”47. Jurajska Jesień. Jura-Początek” wypełni Salę Gobelinową. Stanowi ona plon wydarzenia organizowanego przez Częstochowski Okręg ZPAP. Dotychczas „Jurajska Jesień” preferowała malarstwo pejzażowe, w bieżącej edycji prezentuje zaś m.in. tak odmienne od przyzwyczajeń odbiorców dziedziny, jak: wideo, asamblaże, instalacje czy tkaniny artystyczne. W pracach składających się na wystawę dostrzec można odejście od sztuki przedstawiającej i odtwarzającej naturę na rzecz rozważań o naturze natury, analizy biokształtów, struktur, mikroświata, aż do interpretowania natury przez sztukę abstrakcyjną.

Komisarzami wystawy są Krzysztof Cechowicz, Tomasz A. Man oraz Krzysztof K. Malewicz. Wśród uczestników znaleźli się zaś Jadwiga Wosik, Elżbieta Chodorowska, Krystyna Szwajkowska, Romualda Anioł – Lubas, Joanna Nalepa, Joanna Stępień, Agnieszka Mitura–Bagińska, Barbara Szyc, Grażyna Kołek, Krzysztof Cechowicz, Maksymilian Kreutz-Majewski, Krzysztof Kamil Malewicz, Rafał Cierpiał, Lech Ledecki i Tomasz A. Man.

Jeden wieczór, cztery wernisaże. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie otwiera nowe wystawy 6
Wystawa „Uroboros zamyka krąg” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wszystkie cztery wystawy dostępne będą do 21 sierpnia. Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64) zaprasza do ich zwiedzania od wtorku do niedzieli od godz. 12 do 19. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe – 8 zł. W środy wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga