fbpx

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA]

Muzeum 600-lecia, Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary – to tylko część atrakcji, które Jasna Góra oferuje częstochowianom, pielgrzymom i turystom.

Trwa sezon pielgrzymkowy. Biuro Prasowe Jasnej Góry przypomina, że klasztor to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w świecie, ale także pomnik historii, który fascynuje nie tylko pątników.

Historię tego miejsca „opowiadają” muzea i wystawy. Pielgrzymi i turyści mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 2
Muzeum 600-lecia (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Muzea jasnogórskie czynne są od godz. 9 do 17. Zwiedzający mogą skorzystać ze specjalistycznej wiedzy przewodników Jasnogórskiego Centrum Informacji, które jest otwarte codziennie (już od godz. 8). Przewodnicy oprowadzają turystów w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim oraz niderlandzkim.

Jakie skarby czekają na Jasnej Górze?

Muzeum 600-lecia znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez władze carskie w 1864 r. Ekspozycja ukazuje fenomen ponad sześćsetletniej obecności na Jasnej Górze Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz historię zakonu paulinów.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 3
Muzeum 600-lecia (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

W muzeum prezentowane są wota zarówno te najnowsze, jak i te sprzed kilku wieków. Pośród zgromadzonych kolekcji zobaczyć można np. kolekcję zabytkowych zbiór instrumentów muzycznych, używanych w XVII i XVIII w. przez kapelę jasnogórską, a także książki wydane w jasnogórskiej drukarni, działającej w latach 1693-1864. Są też dary i pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II. Ciekawostką jest choćby krzyż wykonany z fragmentów stalowej konstrukcji jednej z wież World Trade Center, ofiarowany przez strażaków uczestniczących w akcji ratunkowej.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 4
Skarbiec (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Z kolei w Skarbcu Jasnogórskim przechowywane się wota błagalne i dziękczynne złożone w darze Matce Bożej przez pielgrzymów (eksponaty sięgają zarówno późnego średniowiecza, jak i czasów współczesnych. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV w. Są tu m.in. cenne dzieła sztuki – dary królów, bohaterów narodowych czy papieży. Zobaczymy tutaj np. monstrancję z 1542 r., podarowaną przez króla Polski, Zygmunta I Starego oraz komplet ołtarzowy z białej porcelany miśnieńskiej – dar króla Augusta III Sasa.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 5
Bastion św. Rocha (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Bastion św. Rocha, zwany też bastionem Morsztynów (czyli jego fundatorów) jest od 2006 r. najczęściej odwiedzaną częścią fortyfikacji Jasnej Góry. Obecnie można zobaczyć tu ekspozycję obrazującą dzieje walki i martyrologii Polaków po czasy „Solidarności”. Można zobaczyć także m.in. mundury wojskowe prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego oraz pamiątki czasów początków „Solidarności” (jak np. krzyż z napisem „Solidarność 13 grudzień 1981 r.” z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej opleciony drutem kolczastym).

Co jeszcze można tu obejrzeć? Np. kopię Millenijnego Aktu oddania Polski Maryi, szereg osobistych pamiątek po prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim oraz czarne BMW E34, który jeździł Karol Wojtyła.. To wszystko dostępne jest na wystawie, która znajduje się w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha. Ekspozycją zatytułowano „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”. Łączy ona te dwie wielkie postaci Kościoła.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 6
Bastion św. Barbary (fot. Biura Prasowego Jasnej Góry)

Od ponad roku zwiedzać można Bastion św. Barbary. Znajduje się tu Golgota Wschodu i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. Miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. We wnętrzu Bastionu umieszczone zostały dwa szczególnie wizerunki Jasnogórskiej Maryi. To obraz Matki Bożej Wygnańców Tułaczy oraz ikona z 1991 r., która towarzyszyła VI Światowym Dniom Młodzieży z udziałem Jana Pawła II.

Warto dodać, że w roku jubileuszowym poświęconym o. Augustynowi Kordeckiemu (w 350. rocznicę jego śmierci oraz 420. urodzin), bohaterskiego paulina przypomina wystawa plenerowa na Wałach, w pobliżu jego pomnika. Na czterech dużych „kostkach” znalazły się unikatowe zdjęcia z archiwum jasnogórskiego i opis najważniejszych wydarzeń z życia ojca.

Jasna Góra. Muzeum 600-lecia i inne skarby, które czekają na zwiedzających [ZDJĘCIA] 7
Wieża (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Do końca listopada otwarta dla pielgrzymów jest także wieża jasnogórska. Dostępna jest ona od godz. 8 do 16. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury w Polsce. Wieża ma 106,3 m wysokości i składa się z pięciu kondygnacji. Obecna jest piątą w dziejach Jasnej Góry. Ta budowla istnieje od 1906 r. Jej kształt opracowali architekci: Stefan Szyller i Józef Dziekoński. Do odbudowy użyto ponad półtora miliona sztuk cegieł i 300 wagonów kamienia do obłożenia wieży. Nad pierwszą kondygnacją, w miejscu dawnego zegara wieżowego umieszczono nowy zbudowany w Malines k. Brukseli. Obecnie mechanizm zegara jest sterowany przez komputer, który czuwa także nad wygrywaniem pieśni maryjnych, kurantów i hejnału.

Więcej informacji można znaleźć na stronie jasnagora.com.

red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry

Czytaj także: Jasna Góra. Pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy