fbpx

Jasna Góra gotowa na pierwszy szczyt pielgrzymkowy

Częstochowskie sanktuarium przygotowuje się na największy odpust przypadający w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, kustosz o. Waldemar Pastusiak zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników. Wejścia poszczególnych grupy na plac pod szczytem, które przypadną na 13 i 14 sierpnia, będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska. To zupełna nowość.

Jasna Góra gotowa na pierwszy szczyt pielgrzymkowy 2
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

-Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielgrzymów, którzy łącząc się z nami duchowo, chcą być obecni na jasnogórskim placu, udało nam się uzyskać stosowne pozwolenia i postawiliśmy na jasnogórskich błoniach specjalny maszt. Służy on do przekazu online wydarzeń z placu. Dzięki temu będzie można pokazać wejścia dużych pieszych pielgrzymek. Ci, którzy nie mogą osobiście być wówczas na Jasnej Górze, dzięki przekazowi multimedialnemu będą mogli być razem z nami duchowo i brać udział we wspólnej modlitwie – wyjaśnia kustosz Jasnej Góry.

Paulini i zaproszeni księża czekają na wiernych w jasnogórskich konfesjonałach w tzw. Wieczerniku (to namiot-kaplica na zewnątrz). Są obecni codzienne od godz. 6 do 19.30. Do dyspozycji pielgrzymów są też wszystkie punkty: medyczny, informacyjny (Jasnogórskie Centrum Informacji) i gastronomiczne.

Jasna Góra gotowa na pierwszy szczyt pielgrzymkowy 3
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Gospodarze zachęcają, by przestrzegać koniecznych zasad sanitarnych, a także dbać o siebie i innych. Przypominają też, że większość liturgii z udziałem pieszych pielgrzymów celebrowana jest na szczycie. Duży telebim znajduje się także przed Kaplicą Matki Bożej. Dzięki niemu można uczestniczyć we mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem, stojąc na zewnątrz. – Czuwamy, żeby nie brakowało dla pielgrzymów środków do dezynfekcji dłoni, w sposób szczególny dbamy też o sterylność sanitariatów, staramy się dezynfekować w pomieszczeniach zamkniętych powierzchnie, na których przebywają pielgrzymi, na klimatyzacji są zainstalowane specjalne filtry hp3 – zapewnia o. Pastusiak.

Od początku sierpnia do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) w grupach zorganizowanych ma przyjść ok. 56 tys. pielgrzymów pieszych i rowerowych. Mowa o pielgrzymkach, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie), i o których informacje otrzymał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Jasna Góra gotowa na pierwszy szczyt pielgrzymkowy 4
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wszyscy podkreślają to, że po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wierni wracają do tradycyjnego sposobu docierania na Jasną Górę. W dobie pandemii pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość pielgrzymowania. W 2020 r. wyruszali więc albo sami kapłani, albo niewielkie grupy przedstawicieli. Niektóre pielgrzymki szły w tzw. sztafecie, czyli poszczególne odcinki pokonywały inne osoby.

W ubiegłym roku część pielgrzymek powróciła do tradycyjnej formy, dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych, popularne było też pielgrzymowanie duchowe, hybrydowe oraz rowerowe.

Jasna Góra gotowa na pierwszy szczyt pielgrzymkowy 5
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na jakie grupy czekają jasnogórscy paulini? 11 sierpnia przybędą duże grupy z diecezji ełckiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej i archidiecezji krakowskiej. Z kolei 12 sierpnia pod szczyt dotrą m.in. pątnicy z diecezji sandomierskiej, toruńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, archidiecezji gdańskiej i białostockiej.

13 i 14 sierpnia to szczyt pielgrzymkowy. Wejścia pątników rozpoczną się wczesnym rankiem i zakończą późnym popołudniem. Do klasztoru dotrzeć ma blisko 30 dużych grup, w tym pielgrzymi zza południowej granicy z paulińskiej parafii we Vranovie. Szczegóły: www.jasnagora.com.

ZS, mat. Biura Prasowego Jasnej Góry