fbpx

Jakub Dziewit poprowadzi 3 kwietnia warsztaty fotograficzne w ROK-u

W poniedziałek, 3 kwietnia Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza nie tylko na wernisaż wystawy Jacka Kamińskiego, ale również na warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Jakub Dziewit.

Pierwszy poniedziałek kwietnia upłynie pod hasłem fotografii. Zanim o godz. 19 rozpocznie się wernisaż wystawy Jacka Kamińskiego, godzinę wcześniej warsztaty fotograficzne poprowadzi Jakub Dziewit.

To artysta wizualny, fotograf, kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, a także wykładowca Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza oraz prezes Fundacji unContemporary.

Jakub Dziewit poprowadzi 3 kwietnia warsztaty fotograficzne w ROK-u 2
fot. Jakub Dziewit

Dziewit to również autor photobooków „This is not another Martin Parr exhibition” oraz „Desires of meaning”, a także licznych wystaw indywidualnych pokazywanych m.in. w Krakowie (MuFo), Warszawie (Galeria OBOK ZPAF), Katowicach (Miasto Ogrodów, ZPAF Katowice), Wrocławiu (Galeria Sztuki Mediów „Kino”), Rzeszowie (Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa), Cieszynie (Gaeria Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ) oraz Kathmandu (Film Foundry).

Jest autorem książek „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Adamem Pisarkiem). W działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania medium fotografii.

Podczas poniedziałkowego spotkania zaplanowano prezentację autorskich projektów fotograficznych Jakuba Dziewita mających – z założenia – przemawiać zarówno do emocji, jak i do odbioru intelektualnego. Zaprezentowane zostaną prace z wystawy „Fotografia sama w sobie jest jedynie możliwością sensu”, ze szczególnym uwzględnieniem projektu „Missunderseeing”.

Jakub Dziewit poprowadzi 3 kwietnia warsztaty fotograficzne w ROK-u 3
mat. ROK

– Missunderseeing może być opowieścią o tym, jak projektujemy sobie i innym świat lub jak ten świat jest nam projektowany. Opowieść ta zaczyna się w Dessau, we wnętrzach Bauhausu, legendarnej szkoły artystycznej, w której modernistyczne idee umieszczenia człowieka w centrum znajdywały swoje najpełniejsze realizacje. Kończy się w Chiaturze – małej, górniczej miejscowości, gdzie modernistyczne idee przyjęły zdewaluowany, aspołeczny, antyludzki i niszczący Ziemię charakter (równie dobrze wystawa mogłaby kończyć się w Bytomiu). Missunderseeing może być też opowieścią o tym, jak robi się zdjęcia ludziom. Ta opowieść zaczyna się od czułości i uważności, a kończy na dosłowności i pornografii. Jest to więc także opowieść o władzy i poddaństwie lub współtworzeniu i otwartości – czytamy o tym przedsięwzięciu.

Warsztaty zatytułowano „Fotografia między emocjami a intelektem”. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły: rok.czestochowa.pl.

mat. ROK

Czytaj także: Wystawa fotografii Jacka Kamińskiego „Przeminęło z czasem” w częstochowskim ROK-u