fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneJakub Błaszczykowski otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Jakub Błaszczykowski otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

W środę 16 czerwca prezydent RP Andrzej Duda odznaczył urodzonego w Truskolasach Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

order Błaszczykowski
(Fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Urodzony w Truskolasach koło Częstochowy Jakub Błaszczykowski w latach 2010–2014 był kapitanem reprezentacji Polski. To uczestnik Mistrzostw Świata 2018, Mistrzostw Europy 2012 i 2016, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, piłkarz mający na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji narodowej. Piłkarski mistrz Polski z Wisłą Kraków, a także dwukrotny mistrz Niemiec, zdobywca pucharu i superpucharu tego kraju oraz finalista Ligi Mistrzów UEFA w barwach Borussii Dortmund. Od 2019 r. ponownie związał się z Wisłą Kraków jako piłkarz i współwłaściciel klubu.

Błaszczykowski to również dwukrotny laureat Plebiscytu Piłki Nożnej w kategorii „Piłkarz Roku” (2008, 2010). Jego działalność nie ogranicza się jednak wyłącznie do sportu, na równi z nim piłkarz skupia się na działaniach społecznych i charytatywnych. Jest założycielem Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski, która powstała w celu pomagania dzieciom i młodym ludziom potrzebującym pomocy. Za swoje zasługi został nagrodzony Orderem Uśmiechu, a także Medalem Świętego Brata Alberta (więcej o nim można przeczytać na stronie kubablaszczykowski.com).

Teraz do listy wyróżnień doszło to, które prezydent RP Andrzej Duda wręczył sportowcowi w środę, 16 czerwca. To Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czyli drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Uhonorowano w ten sposób wybitne osiągnięcia sportowe Błaszczykowskiego, jego działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży.

Warto dodać, że w marcu tego roku Krzyżem Komandorskim odznaczony został także obecny kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski.

Wręczając odznaczenie prezydent Duda wspominał o osiągnięciach sportowych urodzonego w Truskolasach sportowca, opowiadał, którą odbył z częstochowskiego Rakowa na największe stadiony świata. Duży nacisk kład również na wielowymiarowość działań, których w swoim życiu podejmuje się Błaszczykowski.

-To, że tu stoję to nie tylko moja zasługa. Dziękuję wszystkim ludziom, dzięki którym mogę tu być. To ważne dla wszystkich chłopców, którzy marzą o tym, żeby zostać piłkarzem. Jeśli taki Kuba Błaszczykowski ze wsi Truskolasy, może tu stać, to każdy też może – mówił piłkarz..

Odznaczony dziękował całej rodzinie. Szczególnie babci, która go wychowała i swojej małżonce, która jak sam mówi „nauczyła go empatii”.

-Zawsze robiłem wszystko na 100 proc. możliwości, nie zawsze wychodziło, ale zawsze było na 100 proc. – zaznaczał piłkarz.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -