fbpx

Jakie kierunki są gwarancją zatrudnienia i dobrych zarobków po studiach? Koniecznie sprawdź!

Wyniki egzaminu maturalnego zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym ogłoszone zostaną 5 lipca 2022 r. W tym czasie każdy maturzysta poważnie myśli o wyborze kierunku studiów.

Wybierając kierunek, najważniejszym jest, by mieć na uwadze przede wszystkim pasję, a dopiero później myśleć, co najbardziej się opłaca. Jeśli lubisz sztukę i dobrze idzie Ci rysowanie, wcale nie musisz studiować malarstwa, a np. dużo bardziej przyszłościową grafikę. Poniżej natomiast znajdziesz odpowiedzi na pytanie, po jakich kierunkach z łatwością znajdziesz pracę.

Wkręć się w branżę IT

Branża IT jest obecnie jedną z najbardziej aktywnych. Osoby kończące kierunki z nią związane, są jednymi z najbardziej rozchwytywanych na rynku pracy. Studia informatyczne wiążą się z dość wysoką płacą, większość absolwentów bowiem zarabia powyżej średniej krajowej. Zwykle ich zarobki oscylują wokół kwoty 7000 zł brutto.

kierunek
źródło: Pixabay

Warto rozważyć także któryś z ,,wariantów” kierunku informatycznego, które powstały w ostatnich latach, np. techniczne zastosowania internetu – kierunek kształcący specjalistów z pogranicza techniki i biznesu, którzy będą biegli w zakresie przyszłościowych zastosowań Internetu.

Studia psychologiczne

Zapotrzebowanie na osoby po kierunkach psychologicznych rośnie w zaskakującym tempie. Poza tym obecnie psycholog to nie tylko ktoś, kto siedzi w gabinecie i stara się doradzić osobie, będącej w trudnej sytuacji życiowej, choć i takich osób także potrzeba na rynku pracy, szczególnie po pandemii koronawirusa.

Dziś można znaleźć kierunki psychologiczne, które są związane z różnymi dziedzinami życia. Świetnym wyborem będzie np. psychologia biznesu, łącząca w sobie pogłębioną wiedzę psychologiczną oraz znajomość procesów z obszaru zarządzania i ekonomii.

Po tym kierunku znajdziesz pracę na stanowisku menedżera, psychologa czy trenera biznesu, specjalisty sprzedaży, a także przedstawiciela handlowego lub mediatora. Są to naprawdę dobrze płatne zawody, gdzie wynagrodzenie zwykle przekracza średnią krajową.

Postaw na języki

Już od lat osoby świetnie znające chociaż jeden język obcy i potrafią to wykorzystać, mają łatwiej, jeśli chodzi o rynek pracy. Coraz częściej pracodawcy jednak oprócz zdolności, oczekują też papierka, potwierdzającego szerszą znajomość danego języka oraz konkretnych umiejętności z nim związanych.

kierunek
źródło: Pixabay

Dlatego też dobrą decyzją będzie podjęcie decyzji o studiowaniu filologii obcych. Uczą one pisania w języku formalnym, analizowania informacji i prezentowania informacji w klarowny sposób. Raczej ciężko nauczyć się tego samemu, a są to umiejętności coraz bardziej pożądane przez pracodawców.

Poza tym filologie obce szlifują posługiwanie się określonym językiem przy zwróceniu uwagi na aspekty językoznawcze. Poznając dany język od strony lingwistycznej, z pewnością nie będziesz mieć później problemu z perfekcyjnym posługiwaniem się nim zarówno w piśmie, jak i w mowie, co niejednokrotnie sprawia trudność nawet w języku ojczystym.

Rób to, co kochasz

Ostatecznie najwięcej zależy od tego, jakie są Twoje pasje i zainteresowania. Dzięki nim możesz zabezpieczyć się przed zmianą trendów na rynku pracy. Warto pielęgnować swoje ,,koniki”, także poza studiami. Obecne hobby w niedalekiej przyszłości może zamienić się w świetnie płatną pracę, która sprawia przyjemność.

kierunek
źródło; Pixabay

Jeśli jednak jesteś już studentem i niebawem czeka Cię sesja, a ty już teraz nie możesz spać po nocach, koniecznie musisz poznać sposoby, które pomogą Ci zwalczyć uporczywy stres. W tym celu obowiązkowo przeczytaj ten artykuł.

Linda Nocoń