fbpx

Jak poprawić swoje kwalifikacje jako inżynier? Oto cenne wskazówki

Inżynierowie z reguły nie muszą narzekać na brak ofert na rynku pracy, jednakże jedynie na tych najlepiej wykwalifikowanych czekają te najciekawsze i najbardziej rozwojowe stanowiska.

Jakich inżynierów poszukują pracodawcy? Co trzeba zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności? Pracodawcy najczęściej szukają młodych, ambitnych pracowników, ale z doświadczeniem. Jak temu sprostać?

Doświadczenie to podstawa…

Na szczęście owo doświadczenie niekoniecznie musi być stricte zawodowe. W CV młodego inżyniera mile widziane są również praktyki czy staże studenckie – pozwalają one na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, ale też na rozwinięcie fachu na gruncie społecznym.

Wiele daje również działalność studencka, w tym udzielanie się w różnego rodzaju kołach naukowych. Pozwalają one rozwijać zainteresowania, ale też poszerzać horyzonty. Umożliwiają także uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach czy konkursach. Struktura owych kół często przypomina firmy – uczą prowadzić konwersacje, a także pracować w grupie.

Języki obce – klucz do sukcesu

Języki są naprawdę ważne, szczególnie na rynku pracy – także w przypadku inżynierów.Ta grupa właściwie szczególnie powinna nacisk na języki obce i to nie tylko na podstawową ich znajomość, ale również na specjalistyczne słownictwo, niezbędne do posługiwania się w pracy.

Najważniejszym i najbardziej popularnym językiem wciąż jest język angielski, choć coraz częściej wymaga się również znajomości niemieckiego, francuskiego czy chińskiego (sic!). W ostatnim czasie zwraca się też uwagę na znajomość ukraińskiego, przez wzgląd na napływ obywateli tego kraju do Polski. Im więcej języków ,,w rękawie”, tym lepiej.

Języki można szlifować samemu, w domu, np. oglądając filmy, czy czytając książki bez tłumaczenia. Można również skorzystać z rozmaitych kursów lub aplikacji – sposobów jest wiele, grunt to w ogóle zacząć.

Wymiany międzynarodowe

Wymiany międzynarodowe studentów również mogą pomóc w zdobyciu cennego doświadczenia. Przyszli inżynierowie zyskują szansę na podszlifowanie języków, zdobycie dodatkowej wiedzy, ale też poznanie nowych technologii, których jeszcze nie ma w naszym kraju lub dopiero raczkują. Za granicę można także wyjechać na praktyki.

Umiejętności miękkie

Coraz częściej zdarza się, że inżynierowie współpracują ze światem biznesu. Dlatego spore znaczenie mają właśnie umiejętności miękkie, do których należą: zdolność pracy w grupie, dzielenie się wiedzą oraz komunikatywność.

Sama erudycja właściwie nic nie znaczy, jeśli brakuje umiejętności wykorzystania owej wiedzy czy skutecznego jej przekazywania przyszłym klientom. Kluczowa jest również współpraca pomiędzy fachowcami z różnych działów.

Podsumowując…

Aby doskonalić swoje umiejętności jako inżynier, wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Wówczas dodatkowe kwalifikacje, które będzie można dopisać do życiorysu okażą się bułką z masłem, tym bardziej, że wiele z nich wymaga jedynie ambicji.

Dla chcących podnieśc swoje kwalifikacje zawodowe, nie tylko jako inżynierowie, warto skorzystać z bezpłatnych kursów, które ruszają na Politechnice Częstochowskiej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Linda Nocoń