fbpx

Jak dbać o bukszpan – ćmy i kleszcze, czy coś jeszcze?

Wiosna, przyroda budzi się do życia. Ogrodnicy w promieniach słońca rozpoczynają nowy, pracowity sezon. Prac jest mnóstwo m.in.: należy usunąć suche pędy roślin i spulchnić rabaty, zadbać o nawożenie roślin oraz rozpocząć likwidowanie uciążliwych szkodników. Jak dbać o bukszpan doradza Małgorzata Huras – prezes Centrum Zieleni Sp. z o.o.

Ściółkowanie

Roślinom kwasolubnym wskazane jest rozłożenie ściółki z kory sosnowej, zmniejszymy dzięki temu ilość chwastów i zatrzymamy parowanie wody. Pamiętajmy, że bukszpan nie jest rośliną kwasolubną i dla niego warto zastosować ściółkę z włókien naturalnych Topbuxus Carpet. Topbuxus Carpet – zapewnia doskonałe warunki wodno-powietrzne, dzięki temu grzyby nie rozprzestrzeniają się. Ściółka ta jest idealna także dla róż i tulipanów.

Jak dbać o bukszpan
Jak dbać o bukszpan?

Nawożenie

Kolejnym zabiegiem jest nawożenie posypowe, warto zastosować tutaj wieloskładnikowy nawóz granulowany, bezchlorkowy z mikroelementami. YaraMila™ Complex jest nawozem do przygotowania gleby przed siewem lub sadzeniem roślin, a także do stosowania pogłównego. YaraMila™ Complex jest stosowany w uprawach: warzyw gruntowych w polu, warzyw uprawianych pod osłonami w gruncie, wieloletnich upraw sadowniczych (ziarnkowych, pestkowych, jagodowych), jak również do przygotowania podłoża dla upraw roślin ozdobnych.

W nawożenie bukszpanu, stosujemy preparaty na naturalnej bazie Topbuxus Health-Mix oraz Topbuxus Grow. Intensywność stosowania Topbuxus Health-Mix jest różna i zależna od potrzeby (prewencja lub leczenie chorób grzybowych lub odbudowa bukszpanu po zniszczeniach gąsienicy ćmy bukszpanowej).

Ważne: W przypadku mocno zniszczonych krzewów bukszpanu nie należy usuwać ich bez uprzedniego sprawdzenia, czy dany krzew faktycznie obumarł. W tym celu należy zadrapać gałązkę. Jeśli w miejscu zadrapania ukaże się kolor brązowy, a gałązka jest sucha, bukszpan należy usunąć.  Natomiast jeśli zobaczymy odcień zielony, gałązka jest wilgotna, mamy bardzo dużą szansę na odbudowę osłabionego bukszpanu, ale musimy mu pomóc. Pomogą nam w tym dwa preparaty Topbuxus Health-Mix oraz Topbuxus Grow.

Regeneracja bukszpanu (także po zniszczeniach spowodowanych przez gąsienicę ćmy bukszpanowej)

Ważnym działaniem w odbudowie bukszpanu jest jego wzmocnienie i odżywienie. Chcąc, by szybko powróciła świetność bukszpanu, niezbędne jest zastosowanie dwóch specjalistycznych preparatów do jego pielęgnacji:

Preparat, który należy zastosować po zwalczeniu gąsienic oraz zawsze po cięciu bukszpanu, to środek dolistny, Topbuxus-Health-Mixwyróżniony w Polsce dwoma Złotymi Medalami w 2018r i 2017r. Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Topbuxus Health-mix jest preparatem w 100% na naturalnej bazie z zawartością pierwiastków śladowych. Wzmacnia komórki roślin, poprawia sprężystość. Zatrzymuje i likwiduje choroby grzybowe. Stosowany regularnie uodparnia na Cylindrocladium buxicola, najgroźniejszą chorobę bukszpanu. Dzięki Topbuxus Health-mix liście stają się zielone i błyszczące. Bezpieczny dla ludzi, zwierząt i owadów. Wydajny, łatwy w użyciu, do upraw w gruncie i donicy.

Jak dbać o bukszpan
Jak dbać o bukszpan – ćma bukszpanowa
Fot.: Pixabay

W pielęgnacji bukszpanu niezbędne jest także nawożenie krzewów preparatem Topbuxus Grow.Topbuxus Grow jest idealnym, w pełni zbilansowanym, podstawowym nawozem dla bukszpanów. Krzewy te są specyficznymi roślinami, potrzebują w odpowiednim czasie, odpowiedniej ilości siarki, magnezu, wapnia i potasu. Prawidłowy stosunek NPK jest niezbędny.

Topbuxus Grow jest nawozem, który spełnia te wszystkie wymagania. Szybko wchłaniany przez rośliny sprawia, że efekty są widoczne w krótkim czasie. Odpowiednio odżywia bukszpany podczas wzrostu, utrzymuje krzew zdrowy i bez żółtych liści. Topbuxus Grow jest również bezpieczny dla ludzi, zwierząt i owadów. Wydajny, łatwy w użyciu, do upraw w gruncie i donicy. Preparaty te stosowane są z powodzeniem przez profesjonalistów i miłośników ogrodów na całym świecie nawet w przypadku bardzo zniszczonych bukszpanów.

Po czym poznać żerowanie gąsienicy ćmy bukszpanowej?

Przyglądając się krzewom można dostrzec: obgryzione brzegi liści, zjedzone całe liście, pozostawione grudy odchodów, spustoszenie na krzewach, krzewy pokryte przędzą, zamieranie, usychanie w konsekwencji uszkodzenia rośliny. Gąsienice w przypadku braku krzewów bukszpanu atakują rośliny wrzosowate: azalie, rododendrony, nie gardzą trzmieliną, laurowiśnią, irgą, a nawet ostrokrzewem. Konieczna jest kontrola wszystkich roślin.

Zwalczanie gąsienicy ćmy bukszpanowej

Do walki stosuje się insektycyd biologiczny, bezpośrednio przeznaczony do profesjonalnego, selektywnego zwalczania gąsienicy ćmy bukszpanowej, zawierający Bacillus thuringiensis var. Aizawai szczep ABTS-1857. Żołądkowe działanie środka na gąsienice wymaga starannego pokrycia suchego bukszpanu cieczą użytkową preparatu, wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy i sprzedawcy. Oprysku nie należy wykonywać w razie spodziewanego opadu deszczu i do 6 godzin po opadach. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a następnie giną po upływie 24-72 godzin. Powtórne zastosowanie preparatu jest możliwe po upływie 6 dni.

Jak dbać o bukszpan
Jak dbać o bukszpan?
Fot. Pixabay

Pułapki feromonowe, to konieczność

Pułapki wraz z feromonem są niezbędne, należy używać je do kontroli występowania i wyłapywania ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis). Pamiętajmy, uszkodzone krzewy są dodatkowo narażone na atak grzyba Cylindrocladium buxicola (w tym przypadku leczniczo należy zastosować Topbuxus Health-mix)

Mszyce, kolejny problem do rozwiązania

Mszyce (Aphidinea, Sternorrhyncha) to grupa fitofagów ssących należących do rzędu pluskwiaków (Hemiptera). Większość z nich wykazuje powinowactwo do określonych gatunków roślin. Powodują bardzo duże szkody we wszystkich uprawach, są zagrożeniem bezpośrednim i pośrednim dla roślin. Na różach występuje kilka gatunków mszyc, poprzez bezpośrednie żerowanie na krzewach powodują zahamowanie przyrostów nowych pąków. Zanieczyszczają pędy, na której rozwijają się grzyby sadzakowe pokrywające opanowane przez mszyce części roślin czarnym nalotem. Poprzez ich działanie dochodzi do deformacji, a także żółtych przebarwień liści. Szkody pośrednie wynikają głównie z przenoszenia przez niektóre gatunki groźnych chorób wirusowych. W zależności od warunków pogodowych i liczebności mszyc należy dobrać właściwy środek ochrony roślin.

Rekomendowanym preparatem jest Agropar 940 EC lub Agropar AL. Produkt pochodzenia naturalnego o działaniu kontaktowym, przeznaczony do stosowania na rośliny sadownicze, ozdobne, warzywnicze oraz zioła, w uprawie polowej i pod osłonami. Preparat stosowany jako oprysk powierzchniowy wytwarza cienką lepką powłokę, która powoduje unieruchomienie organizmów szkodliwych – roztoczy i owadów. W wyniku tego działania następuje ograniczenie aktywności życiowej szkodników, a w szczególności uniemożliwienie przemieszczania, żerowania oraz rozmnażania się. Może być stosowany w integrowanej ochronie roślin jako alternatywny lub uzupełniający konwencjonalne środki chemiczne, szczególnie w okresach gdzie zastosowanie środków zawierających chemiczne substancje aktywne jest niemożliwe np. przed zbiorami owoców i warzyw. „Agropar” został zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
Skład: naturalny olej rydzowy pochodzący z Lnicznika siewnego (Caamelia sativa)

Jak dbać o bukszpan
Jak dbać o bukszpan?

Mrówki, sprzymierzeńcem mszyc

Mimo licznych zalet, obecność mrówek w ogrodzie ma również swoje ciemne strony. Mrówki mogą uszkadzać drzewa i drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda. Mogą również utrudniać rozwój roślin, odkrywając ich korzenie, bulwy czy kłącza.  Mrówki i niektóre mszyce żyją ze sobą w symbiozie, czerpią korzyści z wzajemnej relacji. Mrówki troskliwie opiekują się mszycami i chronią je przed drapieżnikami. W budowie tych mszyc można zaobserwować pewne morfologiczne zmiany m.in.: skrócony ogonek, ułożenie włosków w strefie analnej w charakterystyczny koszyczek. Wszystko po to, by ułatwić mszycy przytrzymanie kropli spadzi, a mrówce odbiór słodkiego płynu.

W sytuacji inwazji mrówek skuteczny jest Radikal, do stosowania na zewnątrz, na terenach gospodarstw domowych, osiedli mieszkaniowych, rekreacyjnych, poprzez posypywanie bezpośrednio na mrowisko, w szczeliny chodnikowe i miejsca bytowania mrówek. Radikal zawiera benzoesan denatonium- gorzką substancję zapobiegającą zjedzeniu przez zwierzęta niebędące przedmiotem zwalczania. Jeśli mrówki powodują w Twoim ogrodzie więcej szkód niż pożytku i mimo zalet ich obecność jest bardzo dokuczliwa, zacznij działać już teraz. Przywróć świetność swojego ogrodu!

Jak dbać o bukszpan
Jak dbać o bukszpan – mrówki ogrodowi sprzymierzeńcy
Fot.: Pixabay

Kleszcze

Kleszcze wybierają zazwyczaj źdźbła trawy oraz krzewy liściaste znajdujące się maksymalnie na wysokości 1,5 metra nad ziemią.  Bardzo dobrym rozwiązaniem byśmy nie stali się ich ofiarami podczas prac lub wypoczynku jest zastosowanie oprysków na terenie ogródka lub działki rekreacyjnej. Warto polecić tutaj innowacyjny insektycyd, potrójna siła zwalczania komarów i kleszczy – „Draker Rtu” oraz „Draker 10.2” (do użytku profesjonalnego).

„Draker” to emulsja z mikrokapsułkami o szerokim zakresie działania.  Zamknięcie substancji aktywnej w mikrokapsułce zapewnia jej ochronę przed warunkami zewnętrznymi takimi jak światło, temperatura i wilgoć oraz pozwala na kontrolowane, powolne uwalnianie.  „Draker” zwalcza nie tylko kleszcze, ale także komary, muchy, owady magazynowe, mrówki, chrząszcze, pchły, pluskwy, pająki, rybiki cukrowe, roztocza kurzu i inne szkodniki. Można go stosować zarówno na zewnątrz opryskując żywopłoty, trawniki i zarośla oraz wewnątrz domów, budynków inwentarskich itp.  Preparat nie jest trujący dla roślin. Działa już po kilku minutach. Preparat jest bardzo skuteczny, bo zawiera aż trzy substancje aktywne: cypermetrynę, tetrametrynę i PBO.

Ponadto przydatne w ogrodzie:

Duracid spray – zwalcza osy i szerszenie.
Lagoon Protection – osobista ochrona przeciw komarom (także gatunki tropikalne) i kleszczom.
Optim Aktiv RTU – zwalczanie i ochrona przed grzybami, bakteriami i wirusami. Do stosowania w dezynfekcji narzędzi ogrodniczych, blatów roboczych, skrzynek, półek, ścian itp.
Venim – najbardziej jadowita trutka na myszy i szczury.
Super żel – zatrzymujący wodę (dla roślin ogrodowych i doniczkowych).

Wszystkie omówione preparaty są dostępne w sklepie zoologiczno-ogrodniczym „Oskar” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie

Więcej informacji na temat pielęgnacji bukszpanu na: www.centrumzieleni.eu

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Czytaj także: Porady dla działkowców i nie tylko — Nieproszeni goście w naszym domu i ogrodzie