W sobotę, 15 października Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprosi na IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów.Wydarzeniu towarzyszy hasło „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”.
Tradycją częstochowskiego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II są organizowane corocznie Międzynarodowe Zloty Kolekcjonerów. Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec listopada 2014 r. Wydarzenie zainaugurowali ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, były podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki i o. Jan Golonka.
-Od początku zlot skupiał się na pamiątkach związanych z Janem Pawłem II. Były to monety, medale, plakiety, okolicznościowe znaczki pocztowe, kartki i widokówki, obrazy – praktycznie wszystko, co związane ze świętym – zaznacza szef muzeum Krzysztof Witkowski.
Informacja o muzeum idzie w świat
Wkrótce jesienne wydarzenie przeniesiono na październik. Jaki cel przyświecał jego organizacji? – To przede wszystkim wymiana eksponatów. Dzięki temu kolekcjonerzy mogą zdobyć, coś, czego im jeszcze brakuje. Niekiedy ich cena jest za- porowa, ale wymiana to już coś zupełnie innego, realnego. Dzięki zlotom nasi wystawcy i kupujący mogli się też nawzajem poznać. Te znajomości owocowały w przyszłości, a my ze wszystkimi tymi osobami, które do nas przyjeżdżają, mamy kontakt do dzisiaj. Zaskoczeniem dla wielu jest świetna atmosfera podczas każdego z naszych spotkań – opowiada twórca niezwykłego miejsca.
Organizacja międzynarodowej imprezy wiąże się z pewnymi tradycjami. – Na zlotach spotykamy się co roku i co roku wydajemy znaczek pocztowy, który jest zawsze niepowtarzalny. Współpracując z Pocztą Polską, wydajemy także kartkę (czasem jedną, a czasem dwie). Mamy do tego stempel (datownik). Wydajemy również okolicznościowy medal. Te wydawnictwa są źródłem radości dla wielu osób. Są ludzie, którzy szukają ich na całym świecie i to jest wspaniałe, bo przecież ta informacja o istnieniu Muzeum idzie w świat. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że to miejsce jest bardziej znane za granicą, niż w Polsce – wyjaśnia Witkowski.
Banknot o nominale „0 euro”
W historię zlotów wpisało się wiele ciekawostek. Taką były z pewnością obchodzone w 2018 r. setne urodziny wieloletniego generała Zakonów Paulinów – ojca Jerzego Tomzińskiego (legendarny paulin zmarł w listopadzie 2021 r.). Z tej okazji przygotowano dwustronną kartkę okolicznościową. Trafiło na nią zdjęcie duchownego z figurą Jana Pawła II wykonane właśnie w muzeum przy ul. Jagiellońskiej 67/71.
Warto dodać, że co roku, by wydać znaczek oraz kartkę z Pocztą Polską i wykorzystać stempel z podobizną Papieża Polaka, konieczna jest zgoda Episkopatu Polski, a także zezwolenie od Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.
-Wszyscy kolekcjonerzy, którzy do nas przyjeżdżają, walczą o to, żeby jak największą liczbę tych precjozów nabyć, żeby można było się później nimi wymieniać z innymi. Bo sami, gdy czasami próbują coś wydać, to nie zawsze dostają stosowną zgodę na czas, albo nie dostają jej wcale – dodaje Krzysztof Witkowski.
Z kolei wielką atrakcją zlotu, który odbył się w 2020 r., było wydanie w liczbie 5 tys. egzemplarzy banknotu o nominale „0 euro” z częstochowskim muzeum. -Praktycznie pierwszego dnia obiegu wszystkie rozeszły się jak świeże bułeczki. Na szczęście organizatorzy sprzedaży i firma, która się tym zajmuje, profesjonalnie podeszli do tematu. My też staraliśmy się pomóc, stawiając głośniki i osobę z mikrofonem na zewnątrz, gdzie wyczytywano i wydawano numery na wejście po odbiór banknotów – wspomina dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Dlaczego warto organizować coroczne zloty? – Mamy możliwość spojrzenia na to, co ci nasi kontrahenci z całej Europy przywożą. Jeżeli czegoś nie mamy, to jest to najlepsze źródło, z pierwszej ręki, dzięki któremu wzbogacamy nasze zbiory, zależnie od naszych potrzeb. Ponadto możemy dowiedzieć się więcej o interesujących nas eksponatach, o których dotąd nie mieliśmy zbyt dużej wiedzy. Są przedmioty, które na pewno chcielibyśmy w Muzeum pokazać ludziom, dające ciekawy temat do rozmowy z młodzieżą. Dzięki temu można opowiedzieć ciekawą historię, zadać im trochę pytań. To ich pobudza, wyzwala ciekawość. Młodzi ludzie zaczynają się czymś interesować. Myślę, że to kształtuje same pozytywne cechy charakteru, które można w ten sposób w młodzieży wyzwolić. Ale przede wszystkim dajemy im furtkę do nowego, nieznanego wcześniej świata. Nie patrzą tylko w monitor, grając na swoich komputerach, ale mogą czymś się zająć, czegoś poszukać, o czymś więcej się dowiedzieć, a przede wszystkim podzielić się tą wiedzą ze swoimi rówieśnikami i znowu innych zarazić swoją nową pasją – podkreśla Krzysztof Witkowski.
Pora na dziewiąty już zlot
Dziewiąta już edycja Międzynarodowego Zlotu Kolekcjonerów odbędzie się w sobotę, 15 października (o przygotowaniach pisaliśmy TUTAJ). Wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”. Tegoroczny Zlot połączony będzie z obchodami 60-lecia Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Impreza rozpocznie się o godz. 9, a jej oficjalne otwarcie przewidziano na godz. 11. Szczegółowe informacje dotyczące zlotu można uzyskać pod nr tel. 34 365 19 82 (od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 15) lub mailowo: muzeum@jp2muzeum.pl. Więcej informacji: www.jp2muzeum.pl.
Zuzanna Suliga