fbpx

W 2021 r. oprocentowanie lokat ponownie niższe od inflacji. Inwestycja w nieruchomości najlepszą formą zabezpieczenia kapitału?

Rada Polityki Pieniężnej niejednokrotnie w ostatnich latach obniżała stopy procentowe. Od wielu miesięcy zmagamy się także z inflacją znacznie powyżej celu inflacyjnego. W rezultacie mamy do czynienia z sytuacją, w której wartość naszych oszczędności topnieje, choć saldo się nie zmienia. Czy w związku z tym trzymanie kapitału w banku ma jeszcze sens? W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed utratą wartości? Być może inwestycja w nieruchomości zdoła uchronić nasze oszczędności?

Zakup nieruchomości

Zgodnie z wynikami raportu HRE Think Tank – ceny mieszkań w Polsce w 2021 roku mogą wzrosnąć od 7 do 10 procent. Inwestycja w nieruchomości może zatem wygenerować spore zyski, gdyż jest to wynik kilkukrotnie przekraczający obecny poziom inflacji. Nawet jeśli wzrosty okazałyby się mniejsze – skutecznie pozwoli nam to ochronić nasz kapitał przed utratą wartości. Ponadto, jeśli sami nie zamierzamy zmieniać naszego adresu – wynajem takiego mieszkania może okazać się niezłym interesem.

Nowe, deweloperskie osiedla charakteryzują się niskimi czynszami, co pozwala zwiększyć zysk z wynajmu. W ten sposób mamy szansę na osiągnięcie całkiem niezłego dochodu pasywnego, który następnie będziemy mogli inwestować w kolejne projekty. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania w dobrej lokalizacji – możemy także wkroczyć na rynek wynajmu krótkoterminowego. Serwisy typu Airbnb cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Skąd tak wysoki wzrost wartości nieruchomości? Budowlanka mieszkaniowa w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy boom zainteresowania. Zwłaszcza w dużych miastach, Polacy masowo kupują nowe mieszkania zarówno za gotówkę, jak i na kredyt. Ma to związek m.in. z łatwiejszą dostępnością hipoteki. W ofercie niektórych banków możemy znaleźć kredyty z zaledwie 10% wkładem własnym. Jedni decydują się na ten krok właśnie w celu zabezpieczenia kapitału, inni odczuli potrzebę posiadania własnych czterech ścian, gdy w związku z pandemią więcej czasu zaczęliśmy spędzać w domach.

W 2021 r. oprocentowanie lokat ponownie niższe od inflacji. Inwestycja w nieruchomości najlepszą formą zabezpieczenia kapitału? 2
Inwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości – w które mieszkania warto ulokować oszczędności w Częstochowie?

W Częstochowie największą popularnością wśród kupujących od kilku lat cieszy się osiedle Parkitka. To tam powstają największe, najnowocześniejsze i najbardziej komfortowe mieszkania. Na szczególną uwagę zasługuje inwestycja Okulickiego Park, która powstaje kilka minut od centrum miasta. Bliskie sąsiedztwo sklepów, przychodni czy przedszkoli sprawia, że wiele młodych par decyduje się na zakup lub wynajem mieszkania właśnie tam. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka lokatorska, a także miejsce parkingowe.

Co ważne, inwestor zadbał o to, aby osiedle szło z duchem czasu i na jego terenie zamontowana została stacja  do ładowania samochodów elektrycznych. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej pożądanych adresów w Częstochowie, o czym może świadczyć szybka sprzedaż lokali. Obecnie ruszyła sprzedaż III etapu – do dyspozycji mamy kompaktowe, 34-metrowe lofty, jak i przestronne 79-metrowe apartamenty. Dla każdego znajdzie się coś dobrego.

Domy szeregowe – komfort i wygoda w jednym

Co w sytuacji, gdy mamy już kupione mieszkanie, jednak z biegiem czasu stało się one dla nas nieco za ciasne? Warto wówczas rozważyć zakup domku szeregowego. Pozwoli nam to połączyć wygodę mieszkania w mieście z komfortem posiadania własnego domu. Doskonałym rozwiązaniem jest wówczas zatrzymanie mieszkania, które już posiadamy. Zysk z wynajmu spokojnie pokryje wówczas większość kosztów związanych z utrzymaniem domu.

W 2021 r. oprocentowanie lokat ponownie niższe od inflacji. Inwestycja w nieruchomości najlepszą formą zabezpieczenia kapitału? 3
Inwestycja w nieruchomości

Doskonałym, częstochowskim przykładem takiej inwestycji jest osiedle Wileńska 17, powstające nieopodal parku Lisiniec. Na zamkniętym terenie, inwestor przewidział zaledwie 9 budynków. Będziemy mogli zatem liczyć na mieszkanie w cichym i kameralnym otoczeniu wśród zieleni. Osiedle ma charakter zamknięty z bramą wjazdową, furtką z domofonem i oświetleniem. Każdy z domów ma powierzchnię 206 m2 i składa się przestronnego salonu z jadalnią oraz otwartą kuchnią, gabinetu, holu, garderoby, kotłowni, trzech sypialni, łazienki, toalety i pomieszczenia gospodarczego. Taki metraż pozwoli cieszyć się komfortowym mieszkaniem całej rodzinie, niezależnie od tego czy pracujemy w biurze, zdalnie czy też wykonujemy wolny zawód.

Sąsiedztwo Parku Lisiniec sprawia z kolei, że możemy garściami czerpać z życia towarzyskiego – niezależnie od pogody. Zimą warto wziąć udział w modnym morsowaniu, a latem w jednej z plażowych imprez. Park znajduje się w odległości 800 metrów od osiedla, zatem mimo bliskiego sąsiedztwa, nawet w weekend będziemy mogli się cieszyć ciszą i spokojem podczas plażowych eventów.  Otwarcie osiedla jest planowane już na najbliższą jesień.

Artykuł powstał we współpracy firmą WŁODAR

Czytaj także: Rynek nieruchomości, czyli co się buduje w Częstochowie?