Interaktywna aplikacja „Live MPK” już dostępna

0
727

 

Aplikacja on-line „Live MPK” to swoisty system informacji pasażerskiej dostępnym na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu. Taki system informacji ma ułatwić pasażerom korzystanie z komunikacji miejskiej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom częstochowianom, którzy zwracali uwagę na potrzebę wdrożenia takiego rozwiązania. Korzystanie z aplikacji jest proste i intuicyjne, by z niej skorzystać nie trzeba ściągać żadnego programu. Wystarczy wejść na stronę www.live.mpk.czest.pl. Strona jest już dostępna. W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, sukcesywnie wprowadzane są kolejne udogodnienia z zakresu m.in. częstochowskiej komunikacji miejskiej.

Aplikacja „Live MPK” pozwala pasażerowi sprawdzić najbliższe odjazdy z przystanku na którym się znajduje, umożliwia śledzenie pozycji GPS pojazdu, można sprawdzić jakim typem taboru będzie realizowany kurs (marka, model, oraz wyposażenie pojazdu takie jak np: biletomat), poinformuje nas o możliwych opóźnieniach w rozkładzie (czy pojazd jest opóźniony) a także pozwoli sprawdzić rozkład dla wybranej linii.

W przyszłości w aplikacji będą pojawiać się komunikaty nadawane od dyspozytora, informujące o utrudnieniach na drogach takich jak wypadki lub korki. Już wkrótce na wiatach przystankowych pojawią się kody QR, po zeskanowaniu których pasażer bezpośrednio zostanie przekierowany do widoku najbliższych odjazdów z przystanku, na którym się znajduje. System charakteryzuje się aktualizacją danych w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza że pasażer może śledzić na żywo aktualną sytuację na drogach.

W najbliższych czasie przy 50 przystankach autobusowych i tramwajowych na terenie miasta zostaną zamontowane cyfrowe tablice zmiennej treści, które stworzą zintegrowany System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Inwestycje realizuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

SDIP – System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

Jest to jeden z elementów Inteligentnych Systemów Transportowych, który ma na celu zwiększenie dostępności informacji dla pasażerów na przystankach o rzeczywistych odjazdach pojazdów komunikacji miejskiej. Tablice zostaną zamontowane na 50 węzłowych przystankach. Każda tablica będzie wyświetlać 6 najbliższych odjazdów. Na tablicach będzie można wyświetlać komunikaty dotyczące czasowych utrudnień w ruchu oraz alarmy w sytuacjach szczególnych lub stanie zagrożenia. Dlatego do systemu będą również podłączone służby miejskie – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straż Miejska.

Aby pomóc w korzystaniu z komunikacji miejskiej osobom niedowidzącym i niewidomym, tablice będą wyposażone w głosowe zapowiedzi o najbliższych odjazdach uruchamianych za pomocą przycisku znajdującego się na słupie tablicy lub zdalnie, za pomocą pilota. W ramach projektu zostanie zakupionych 1000 pilotów, które zostaną przekazane osobom niedowidzącym i niewidomym, którzy są mieszkańcami naszego miasta. Zostanie zamontowanych 47 tablic na terenie całego miasta, a 3 przy węzłach przesiadkowych. W sumie 50 sztuk. System jest otwarty i będzie przygotowany do dalszej rozbudowy i zwiększenia ilości tablic na kolejnych przystankach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here