fbpx

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Politechnice Częstochowskiej rozpoczął kolejny rok akademicki.

Uniwersytet dla seniorów jest już pełnoletni. Powstał w 2004 roku z inicjatywy Leokadii Chrząstek.

Nowy rok akademicki rozpoczęło 571 osób, w tym 70 nowych słuchaczy. Od września tego roku UTW znajduje się w strukturze organizacyjnej Politechniki Częstochowskiej.

Tegoroczna inauguracja rozpoczęła się uroczystym polonezem i hymnem w wykonaniu chóru „Canto Cantare”, a dr hab. Jacek Szczuka wygłosił wykład zatytułowany „Sztuka inspiracji/inspiracje Sztuki”.

Wydarzenie stało się również okazją do uhonorowania przewodniczącej samorządu słuchaczy UTW- Grażyny Omeljaniuk-Szulc, która otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza znakomite możliwości rozwoju pasji i poszerzania wiedzy z wielu dziedzin. Każdy dzień tygodnia to nowe zajęcia i nowe wyzwania. Poniedziałki dedykowane są kulturze fizycznej (pływanie, zajęcia taneczne). We wtorki odbywają się próby chóru UTW „Canto Cantare” oraz zajęcia z rysunku. W środy i czwartki słuchacze uczestniczą w zajęciach z informatyki i nowych technologii, uczą się języków obcych: angielskiego, rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego.

 W piątki prowadzone są wykłady m.in. z literatury, historii sztuki, zdrowia, muzyki, astronomii. Tego dnia odbywają się także spotkania klubu fotograficznego. 

Seniorzy aktywnie uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych. Regularnie organizowane są wyjścia do filharmonii i teatru. Słuchacze mają również okazje do prezentowania swoich umiejętności podczas rozmaitych konkursów, wieczorów poetyckich oraz wernisaży.

Ten rok akademicki, podobnie jak poprzednie, obfitować będzie w szereg wydarzeń, a wykłady wygłoszą wybitni specjaliści m.in. prof. dr hab. Maria Radziyevska – patofizjolożka z PCz, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – literaturoznawczyni z  Uniwersytetu im. Jana Długosza czy muzykolożka Beata Młynarczyk.