fbpx
Strona głównaEdukacjaInauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Politechnice Częstochowskiej rozpoczął kolejny rok akademicki.

Uniwersytet dla seniorów jest już pełnoletni. Powstał w 2004 roku z inicjatywy Leokadii Chrząstek.

Nowy rok akademicki rozpoczęło 571 osób, w tym 70 nowych słuchaczy. Od września tego roku UTW znajduje się w strukturze organizacyjnej Politechniki Częstochowskiej.

Tegoroczna inauguracja rozpoczęła się uroczystym polonezem i hymnem w wykonaniu chóru „Canto Cantare”, a dr hab. Jacek Szczuka wygłosił wykład zatytułowany „Sztuka inspiracji/inspiracje Sztuki”.

Wydarzenie stało się również okazją do uhonorowania przewodniczącej samorządu słuchaczy UTW- Grażyny Omeljaniuk-Szulc, która otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza znakomite możliwości rozwoju pasji i poszerzania wiedzy z wielu dziedzin. Każdy dzień tygodnia to nowe zajęcia i nowe wyzwania. Poniedziałki dedykowane są kulturze fizycznej (pływanie, zajęcia taneczne). We wtorki odbywają się próby chóru UTW „Canto Cantare” oraz zajęcia z rysunku. W środy i czwartki słuchacze uczestniczą w zajęciach z informatyki i nowych technologii, uczą się języków obcych: angielskiego, rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego.

 W piątki prowadzone są wykłady m.in. z literatury, historii sztuki, zdrowia, muzyki, astronomii. Tego dnia odbywają się także spotkania klubu fotograficznego. 

Seniorzy aktywnie uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych. Regularnie organizowane są wyjścia do filharmonii i teatru. Słuchacze mają również okazje do prezentowania swoich umiejętności podczas rozmaitych konkursów, wieczorów poetyckich oraz wernisaży.

Ten rok akademicki, podobnie jak poprzednie, obfitować będzie w szereg wydarzeń, a wykłady wygłoszą wybitni specjaliści m.in. prof. dr hab. Maria Radziyevska – patofizjolożka z PCz, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – literaturoznawczyni z  Uniwersytetu im. Jana Długosza czy muzykolożka Beata Młynarczyk.



WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV