fbpx

Niedzielna inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego 2022

W niedzielę, 26 czerwca Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zainaugurują cykl siedmiu koncertów organizowanych w ramach Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego2022.

Tę imprezę mieszkańcy Częstochowy i regionu dobrze już znają. Letni Jurajski Festiwal Muzyczny zadebiutował na kulturalnej mapie w 2021 r. Wydarzenie narodziło się z pragnienia kontaktu z publicznością (po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi) oraz z chęci połączenia różnorodnych w charakterze propozycji muzycznych w wykonaniu filharmonijnych zespołów z wrażeniami turystyczno–krajoznawczymi.

Razem z początkiem wakacji zainaugurowana zostanie druga odsłona festiwalu. Głównym organizatorem wakacyjnych koncertów jest teraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, współorganizatorem Filharmonia Częstochowska, dyrektorką festiwalu Małgorzata Majer, a dyrektorem artystycznym Adam Klocek. Honorowy patronat nad Festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Poszczególne koncerty swoimi patronatami objęli także włodarze miejsc, na terenie których będą się one odbywały. W sumie wydarzeń festiwalowych czeka melomanów siedem. Wszystkie odbywać się będą w letnie niedziele.

– Mam nadzieję, że nasza propozycja umili Państwu czas zwiedzania i turystycznych wędrówek oraz zachęci do muzycznej uczty, jaką będą proponowane przez nas koncertyzaprasza Małgorzata Majer, dyrektor Festiwalu i Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Niedzielna inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego 2022 2
Letni Jurajski Festiwal Muzyczny (mat. prasowe)

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny zainaugurowany zostanie 26 czerwca o godz. 17 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Częstochowie. Wystąpią: Chór i Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. O historii świątyni opowie Juliusz Sętowski. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Program niedzielnego koncertu tworzyć będą Deutche Messe D. 872 Franza Schuberta i Serenada Posthorn KV 320 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Następny koncert odbędzie się 10 lipca w Pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku. W lipcu festiwal odwiedzi również Zamek Bobolice i Podlesice (Trafo Base Kamp). Kolejne spotkania zaplanowano we Włodowicach (14 sierpnia) i w Mstowie (21 sierpnia). Finałowy koncert przypadnie na 28 sierpnia. Wydarzenie odbędzie się Filharmonii Częstochowskiej i wpisze się w program 30. Dni Częstochowy.

Wstęp na większość koncertów jest wolny. Wyjątek stanowią występy w Bobolicach i filharmonii.

ZS