Częstochowa uczciła imieniny Józefa Piłsudskiego

0
349
kwiaty pod pomnikiem Marszałka

19 marca na placu Biegańskiego przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy uczcili rocznicę imienin Józefa Piłsudskiego.

Częstochowa uczciła imieniny Józefa Piłsudskiego 1
Fot. UM w Częstochowie

19 marca o godz. 11:00 na placu Biegańskiego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy złożyli wiązanki. W asyście Straży Miejskiej hołd oddali:

  • zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak;
  • przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny;
  • poseł Zdzisław Wolski;
  •  senator Wojciech Konieczny.

Młodzież klas mundurowych czy środowiska kombatantów w tym roku ze względu na pandemię i reżim sanitarny, nie mogli wziąć udziału w uroczystościach.

Imieniny Józefa Piłsudskiego w okresie II Rzeczpospolitej świętowano z ogromnym rozmachem. Dzień 19 marca dorównywał takim świętom państwowym jak 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. Zaraz obok władz i wojska w uroczystościach udział brały tłumy zwykłych ludzi.

Ten dzień zaczęto świętować już podczas I wojny światowej oraz walk legionowych, a po odzyskaniu niepodległości zwyczaj ten kontynuowano aż do chwili przewrotu majowego w 1926 roku. Wtedy uczczenie imienin Marszałka było skromniejsze i bardziej lokalne, w formie życzeń składanych przez delegacje solenizantowi w Sulejówku.

Później dzień ten zaczęto obchodzić niczym święto państwowe. Ludzie zaczynali świętowanie w całej Polsce od 18 marca poprzez dekorowanie i oświetlanie budynków. Ulicami ,,na galowo” maszerowały orkiestry wojskowe. Natomiast następnego dnia odbywała się msza święta, defilada, odczyty, akademie czy przedstawienia. Po śmierci Marszałka zwyczaj ten jest dalej kultywowany.

W Częstochowie w ostatnich latach obchodom przed pomnikiem na pl. Biegańskiego towarzyszyły m.in. występy młodzieży czy przygotowane przez Związek Piłsudczyków RP odczyty i prelekcje na temat różnych wątków działalności Marszałka, w tym jego pobytów w naszym mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here