fbpx

Idzie majówka, wywieśmy flagi

Idzie majówka, wywieśmy flagi. Przed nami majowy weekend. To czas odpoczynku, ale także ważne daty i święta. W niedzielę, 2 maja świętować będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto pamiętać, że te trzy pierwsze majowe dni, to nie tylko czas przeznaczony na wypoczynek, ale także istotne daty. 1 maja będzie obchodzone Święto Pracy, 2 – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 – Święto Konstytucji oraz 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Biało-czerwona flaga razem z godłem – Orłem Białym oraz hymnem „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wywieszając z okazji majówki flagi na swoich domach czy balkonach powinnyśmy wiedzieć, jakie symbole narodowe mogą się tam pojawić. Nie każda bowiem chorągiew w biało-czerwonych barwach jest naszą flagą narodową. Często, nie tylko z okazji Dnia Flagi, ale także na przykład w czasie różnych oficjalnych uroczystości i mniej poważnych okazji, jak chociażby sportowe mecze międzypaństwowe, pojawia się w przestrzeni publicznej wiele flag, które tak naprawdę flagami nie są. Warto o tym wiedzieć.


Flaga biało-czerwona z godłem państwowym — orłem, jest zastrzeżona dla polskich placówek zagranicznych, np. dyplomatycznych: ambasad, konsulatów oraz statków handlowych.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 2


Podobnie wyglądająca flaga, ale z wycięciem po prawej strony, to bandera wojenna. Stosowanie ich wymiennie z flagą biało-czerwoną jest niedopuszczalne.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 3


Przepisy jasno precyzują, jaka powinna być nasza flaga państwowa. Otóż jest ona prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Gdy wieszamy flagę w pionie wówczas barwa biała musi się znajdować po stronie lewej.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 4


Prawo zabrania umieszczania na barwach narodowych wszelkich napisów, czy emblematów. Taki twór w żadnych wypadku nie jest flagą i nie może być za nią uważany.
Flaga, a także polskie godło podlegają ochronie prawnej. Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.

(Fot. wikipedia, pixabay.)