fbpx
Strona głównaPolecaneIdzie majówka, wywieśmy flagi

Idzie majówka, wywieśmy flagi

Idzie majówka, wywieśmy flagi. Przed nami majowy weekend. To czas odpoczynku, ale także ważne daty i święta. W niedzielę, 2 maja świętować będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto pamiętać, że te trzy pierwsze majowe dni, to nie tylko czas przeznaczony na wypoczynek, ale także istotne daty. 1 maja będzie obchodzone Święto Pracy, 2 – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 – Święto Konstytucji oraz 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Biało-czerwona flaga razem z godłem – Orłem Białym oraz hymnem „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wywieszając z okazji majówki flagi na swoich domach czy balkonach powinnyśmy wiedzieć, jakie symbole narodowe mogą się tam pojawić. Nie każda bowiem chorągiew w biało-czerwonych barwach jest naszą flagą narodową. Często, nie tylko z okazji Dnia Flagi, ale także na przykład w czasie różnych oficjalnych uroczystości i mniej poważnych okazji, jak chociażby sportowe mecze międzypaństwowe, pojawia się w przestrzeni publicznej wiele flag, które tak naprawdę flagami nie są. Warto o tym wiedzieć.


Flaga biało-czerwona z godłem państwowym — orłem, jest zastrzeżona dla polskich placówek zagranicznych, np. dyplomatycznych: ambasad, konsulatów oraz statków handlowych.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 1


Podobnie wyglądająca flaga, ale z wycięciem po prawej strony, to bandera wojenna. Stosowanie ich wymiennie z flagą biało-czerwoną jest niedopuszczalne.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 2


Przepisy jasno precyzują, jaka powinna być nasza flaga państwowa. Otóż jest ona prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Gdy wieszamy flagę w pionie wówczas barwa biała musi się znajdować po stronie lewej.

Idzie majówka, wywieśmy flagi 3


Prawo zabrania umieszczania na barwach narodowych wszelkich napisów, czy emblematów. Taki twór w żadnych wypadku nie jest flagą i nie może być za nią uważany.
Flaga, a także polskie godło podlegają ochronie prawnej. Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.

(Fot. wikipedia, pixabay.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -