fbpx
Strona głównaDomOgródIdealny trawnik - porady eksperta

Idealny trawnik – porady eksperta

Elegancki, dywanowy trawnik, podkreśla charakter ogrodu. Piękna zwarta darń w kolorze głębokiej zieleni, a przy tym odporny na mrozy i suszę, brzmi wspaniale. Taki trawnik to marzenie wielu osób. Jednak gdy spojrzymy na nasz „trawnik”, który przypomina go tylko z nazwy, wydaje się wręcz niewiarygodne, niemożliwe do osiągnięcia, aby mieć idealną trawę.

[post_gallery]


Co zrobiliśmy, a może czego nie wykonaliśmy, by marzenie mogło się spełnić?

Podłoże, od niego wszystko się zaczyna. Co najmniej raz na 4 lata powinniśmy zbadać pH gleby. Odpowiedni odczyn podłoża to połowa sukcesu. Jeśli jest zbyt niski, ziemię musimy zwapnować dolomitem. Na glebach o pH 7,0–8,0 stosujemy nawozy zakwaszające np. siarczan amonu.
Idealna gleba pod trawnik posiada pH 5,5-6,5.
Nie bez znaczenia jest tutaj rodzaj trawy, którą mamy (użytkowa, ozdobna, uniwersalna) i czy jest odpowiednio dobrana. W następnej kolejności przeprowadzamy wertykulację, nacięcie darni i usunięcie resztek z murawy. Najlepiej wykonać to wczesną wiosną. Kolejnym zabiegiem jest aeracja, gdy gleba jest zbita i nieprzepuszczalna.
Niestety, to jednak nie koniec naszych prac.

Czas na nawożenie
Trawnik nawozimy systematycznie 3-4 razy w okresie wegetacji, od marca do października, dostosowanymi do danego okresu nawozami. Nawożąc wiosną pobudzamy trawnik do wzrostu. Zasilanie trawnika w maju i czerwcu pielęgnuje go. Pamiętajmy, by nawożenie azotem zakończyć najpóźniej w lipcu. Od połowy sierpnia do października stosujemy nawożenie jesienne, aby odpowiednio przygotować trawnik do zimy.
Zalecana przerwa między wapnowaniem a nawożeniem, to minimum 2 tygodnie (najlepiej wapnować jesienią, żeby wydłużyć okres do nawożenia wiosennego).
Gleby w zależności od odczynu można podzielić na:
bardzo kwaśne pH < 4,5 kwaśne pH 4,6-5,1 lekko kwaśne pH 5,2-6,5 obojętne pH 6,6-7,2 alkaliczne (zasadowe) pH >7,3
(Odczyn gleby, w skrócie pH, oznacza ilość kationów wodoru (H+) w roztworze glebowym.)
Odczyn gleby pH zbadamy sami za pomocą miernika. Natomiast analizę gleby można wykonać m.in.: w Laboratorium Analizy Gleby przy Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Częstochowie lub w Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Łodzi (oraz w pozostałych Regionalnych Stacjach Chemiczno-Rolniczych).

Przykre skutki zakwaszenia gleb
Zmniejsza się przyswajalność podstawowych składników pokarmowych niezbędnych dla rozwoju roślin. Słabszy rozwój systemu korzeniowego, a także wschody roślin, krzewienie itd.
Zakwaszenie może także powodować nadmierną koncentrację niebezpiecznych dla roślin i ludzi pierwiastków, głównie metali ciężkich, które skutkuje wykluczeniem rośliny na cele spożywcze. Dochodzi do pogorszenia pobierania wolnego azotu z powietrza oraz składników pokarmowych z głębszych warstw gleby, co doprowadza do spadku jej żyzności i pogorszenia jakości.

Skąd chwasty na trawniku?
Popularne chwasty nie mają takich wymagań odżywczych jak trawa. Gdy brakuje składników odżywczych trawa słabnie, żółknie, a potem wysycha. Niemal natychmiast z wolnego miejsca korzystają chwasty. Zwiększająca się ilość dziur w trawniku, będzie się równała większej ilości chwastów. Chwasty konkurują z trawą o wodę, składniki pokarmowe, przestrzeń i światło. W efekcie dojdzie do wypierania trawy. Z czasem może okazać się, że większy obszar naszego „trawnika” zajmują chwasty.
Zatem, żeby tego uniknąć, należy dbać o intensywną pielęgnację, nawożenie trawnika i szybkie pozbywanie się chwastów.
Chwasty można usuwać mechanicznie lub za pomocą herbicydów, środków ochrony roślin niszczących chwasty dwuliścienne.
W przypadku pustych miejsc oraz rzadkiego trawnika należy dosiać nasiona traw.

Szkodniki

Najczęściej występującymi szkodnikami w trawie są opuchlaki i pędraki, mrówki oraz turkuć podjadek. Wymienione szkodniki można zwalczyć preparatami ekologicznymi jak i insektycydami, np. skuteczny w walce z mrówkami jest Radikal.
Tegoroczna inwazja kleszczy nie pozwala nam o nich zapomnieć, a doskonałym siedliskiem dla nich jest nieskoszona trawa. Konieczne jest zatem koszenie trawy i dbanie o własne bezpieczeństwo przed zachorowaniem na choroby odkleszczowe. Pomocne będzie stosowanie oprysków na trawnik przeciw kleszczom, np. natychmiast działającym preparatem Draker RTU.
Draker RTU zwalcza także mrówki, chrząszcze, pchły, kleszcze, pluskwy, pająki, rybiki cukrowe, roztocza kurzu, komary, muchy, osy i owady magazynowe.
Trawnik, by był spełnieniem marzeń, wizytówką ogrodu wymaga od nas bardzo dużo cierpliwości i systematycznej pracy. Warto poświęcić mu czas.
PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH NALEŻY UŻYWAĆ Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. PRZED UŻYCIEM NALEŻY PRZECZYTAĆ ETYKIETĘ.
Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w sklepie zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here