fbpx

Hubertus. Święto jeźdźców na olsztyńskich błoniach zamkowych już 15 października

W niedzielę, 15 października w jurajskim Olsztynie odbędzie się hubertus. Wydarzenie zaplanowano na błoniach zamkowych przy Restauracji Spichlerz. Początek w samo południe.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, nazwa wywodzi się od ich patrona św. Huberta.  W Polsce kult świętego sięga XVIII w., a tradycja przetrwała do dziś. Wśród jeźdźców urządzana jest gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis. Obchody mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Hubertus. Święto jeźdźców na olsztyńskich błoniach zamkowych już 15 października 2
Hubertus (archiwum UMiG Olsztyn)

Tegoroczna edycja tradycyjnej olsztyńskiej imprezy odbędzie się 15 października. Patronem imprezy jest Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Hubertus rozpocznie się w samo południe, a miejscem święta będą błonia zamkowe przy Restauracji Spichlerz.

Hubertus. Święto jeźdźców na olsztyńskich błoniach zamkowych już 15 października 3
Hubertus 2023

W programie znajdzie się m.in. prezentacja ekip, gonitwa „Pogoń za lisem”, konkurs kadryli i biesiady przy ognisku. Nie braknie też galerii rzeźb i malarstwa, w ramach której zaprezentowane będą prace kolektywu Theseus, Stanisława Wysockiego, Jerzego Koby i Kamili Sitak. Hubertusowi po raz pierwszy towarzyszyć będą zawody Hobby Horse.

Na zachętę prezentujemy zdjęcia z ubiegłorocznej edycji święta!

red., mat. UMiG Olsztyn