fbpx

Częstochowa oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2021 roku odbyły się uroczystości, podczas których Częstochowa oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej 1
Fot. UM w Częstochowie

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przypadła 11.rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W całej Polsce w sobotę odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości miała charakter kameralny.

Swój hołd ofiarom oddała także Częstochowa. Zorganizowane w reżimie sanitarnym uroczystości odbyły się przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule oraz na Placu Katyńskim przy „dębach pamięci” i tablicy memorialnej.

Data 10 kwietnia 2010 roku jest wyjątkowa dla każdego Polaka. W tym dniu o godzinie 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu TU-154. Niestety nikt nie przeżył.

Na pokładzie maszyny przebywało 96 osób. Wśród nich byli Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką oraz wiele osób sprawujących ważne funkcje państwowe i społeczne. Ofiarami tragedii były także osoby związane z Częstochową:

  • ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie – Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy – Ryszard Kaczorowski;
  • pochodzący z Częstochowy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski;
  • wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke.

W Częstochowie uroczystości rozpoczęły się tuż po godzinie ósmej na Cmentarzu Kule. Hołd ofiarom oddała delegacja władz samorządowych, wśród których byli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. W asyście Straży Miejskiej na grobie Janusza Kochanowskiego złożyli oni kwiaty i zapalili znicze.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej 4
Fot. UM w Częstochowie

Pamięć Janusza Kochanowskiego uczcili także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Przy grobie wartę pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Kolejnym miejscem, w które udali się uczestnicy miejskich obchodów, był Plac Katyński. Przy tablicy memorialnej oraz „dębach pamięci” oddali oni hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Na Placu Katyńskim obecna była także delegacja środowiska oświatowego z naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafałem Piotrowskim.

Ze względu na stan epidemii i ograniczenia sanitarne w uroczystościach nie brali udziału uczniowie częstochowskich szkół oraz szersza reprezentacja instytucji miejskich.

O godzinie 8:41 w całym mieście zawyły syreny, a obchody rocznicowe rozpoczęła rodzina Janusza Kochanowskiego.