fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaXXVI Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2023 w Niegowie - wyniki konkursu

XXVI Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2023 w Niegowie – wyniki konkursu

W niedzielę (22 stycznia) w Niegowie odbył się XXVI Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2023. Jury wyróżniło 3 grupy kolędnicze podczas wydarzenia.

W kategorii dorośli nagrodę Grand Prix otrzymała Grupa Kolędnicza „Herody” z Sygontki, I miejsce ,,Święte wiewióry” – Grupa Kolędnicza z Podlesic. Obie grupy otrzymały nominację na ,,Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej. W kategorii dzieci ,,Herody” Dziecięca Grupa Kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Niegowie – otrzymała nominację na „Pastuszkowe Kolędowanie” w Nowym Sączu.

herody 2023

Impreza organizowana była przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie i Urzędem Gminy Niegowa. Przegląd miał charakter konkursu, skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury.

Celem przeglądu jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem. Istotnym założeniem organizatorów jest też integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji. Zaprezentowane przedstawienia oceniane były przez jury składające się z etnografów i folklorystów, a laureaci otrzymali nagrody finansowe.

Mat.: ROK w Częstochowie

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -