Grzybiarze, zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

0
244

Jesień to nie tylko czas powrotów do szkoły, ale także sezon na grzyby. O tej porze roku wielu grzybiarzy rusza do lasu, aby nie tylko zbierać grzyby, ale także pobyć na świeżym powietrzu.
Policja przypomina, że chociaż grzybobranie jest świetnym pomysłem, aby aktywnie spędzać wolny czas, może zakończyć się niestety problemami, jeżeli nie zastosujemy do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Grzybiarze, zadbajcie o swoje bezpieczeństwo 1


Jak pokazują policyjne statystyki, nie każdy, kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. W ubiegłych sezonach policjanci często otrzymywali zgłoszenia o zagubionych w lesie. Wówczas służby ratunkowe wyruszały z pomocą w poszukiwaniu zaginionych. Aby uniknąć tego typu sytuacji wybierając się do lasu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również, kiedy zamierzamy wrócić do domu;
 • Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu;
 • Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi — nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy im odchodzić zbyt daleko;
 • Nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze, kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
  Policjanci radzą, żeby na wyprawy do lasu zabrać telefon komórkowy z naładowaną baterią. Może okazać się on pomocny w sytuacjach kryzysowych.
  Istotne jest również, aby grzybiarze ruszając do lasu byli przygotowani na zmianę pogody. Nieodzowna jest na grzybobraniu kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie, lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi. W głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.
  Jeśli zbierając grzyby nie mamy pewności co do rodzaju grzybów, jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.
  Do lasu najczęściej dojeżdżamy samochodami. Tutaj też warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby wyprawa na grzyby skończyła się dobrze.
  Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy swój samochód — pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym oraz bezpiecznym miejscu. Nie pozostawiajmy w pojeździe w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). To może skusić złodzieja.
  Zadbajmy również o środowisko i nie pozostawiajmy po sobie śmieci. Opakowania po napojach czy kanapkach zabierzmy ze sobą, a po powrocie do domu wyrzućmy do kosza.
  (Źródło: KGP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here