fbpx

Gromadźmy wiadomości o pandemii, o tym będą się uczyć następne pokolenia

Zajęci rozwiązywaniem codziennych problemów, pracą zawodową, martwiąc się o zdrowie najbliższych, często nie zdajemy sobie sprawy, że żyjemy w niezwykłych czasach, o których uczyć się będą przyszłe pokolenia. Aby w przyszłości ludzie mogli się dowiedzieć, jak żyliśmy w czasie pandemii koronawirusa, archiwa państwowe w całym kraju rozpoczęły akcję gromadzenia dokumentów z tego okresu. Do akcji przyłączyło się również Archiwum Państwowe w Częstochowie.

Gromadźmy wiadomości o pandemii, o tym będą się uczyć następne pokolenia 2


— Utworzyliśmy osobny dział pod nazwą „Archiwum Pandemii A.D. 2020″
— opowiada odpowiedzialna za zbiory z czasów epidemii Ewa Dubaj. — Czekamy na wszelkie pamiątki, dokumenty, a także zdjęcia, które dotyczą obecnej sytuacji.


Jak opowiada pracownica Archiwum, odzew częstochowian i mieszkańców regionu jest spory, ale archiwiści liczą na więcej. Jak mówią im więcej uda im się zgromadzić wszelkiego rodzaju druków, dokumentów i innych świadectw, tym pełniejsza będzie dla przyszłych pokoleń wiedza na temat czasów COVID-19.

Gromadźmy wiadomości o pandemii, o tym będą się uczyć następne pokolenia 3


— Dostaliśmy już sporo zdjęć dokumentujących życie codziennie w dobie koronowirusa
— informuje Ewa Dubaj. — Są to fotografie pokazujące, jak w czasie epidemii wyglądają sklepy, ulice, place zabaw i inne miejsca, które znacznie zmieniły się z powodu pandemii. Do naszego zbioru trafił także film nakręcony przy użyciu drona. Uwieczniono na nim opustoszały z powodu koronawirusa Olsztyn. Prosimy o kolejne materiały. Bardzo chcielibyśmy mieć w naszych zbiorach wszelkie druki czy komunikaty związane na przykład z nakazami sanitarnymi. Takie papierowe pamiątki szybko się niszczą, a tymczasem one są wspaniałym dowodem na to, co przeżywaliśmy i przeżywamy nadal.

Gromadźmy wiadomości o pandemii, o tym będą się uczyć następne pokolenia 4


Jak opowiada Ewa Dubaj, zbiór „Archiwum Pandemii A.D. 2020″ na stałe trafi do zasobów Archiwum. Będzie dostępny docelowo także online. Archiwum nie wyznaczyło sobie żadnej daty zakończenia zbioru pamiątek „z czasów zarazy”.


— Oczywiście chcemy jak najszybciej zebrać jak najwięcej ciekawych materiałów i dokumentów, ale będziemy je przyjmować nawet wiele lat po zakończeniu epidemii, bo z doświadczenia wielu, że często także po dziesięcioleciach na jaw wypływają naprawdę wartościowe i ciekawe dokumenty
— mówi Ewa Dubaj.


Kto chce pomóc Archiwum Państwowemu w Częstochowie zapełnić zbiór poświęcony pandemii, może skontaktować się z instytucją telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu: 34 363 89 31 lub wysyłając mejla na adres: archiwumpandemii@czestochowa.ap.gov.pl.


— Serdecznie zachęcam do udziału w naszej akcji
— mówi Ewa Dubaj. — Proszę Państwa, o tym, co teraz przeżywamy będą się uczyć nasze wnuki i prawnuki, niech mają jak najlepszą wiedzę na ten temat.