fbpx
Strona głównaWiadomościRegionPoczesna. Koła, które kręci aktywność, czyli gospodynie wiejskie nie mają czasu na...

Poczesna. Koła, które kręci aktywność, czyli gospodynie wiejskie nie mają czasu na nudę

Gmina Poczesna może pochwalić się aż dwunastoma prężnie działającymi kołami gospodyń wiejskich. W całym kraju jest ich aż 9 tys. Energicznych kobiet, które należą do KGW, jest dużo więcej.

Dzięki nim wiele regionów wciąż pamięta i kultywuje regionalne zwyczaje i tradycje. To one chętnie dzielą się swoją wiedzą i pasją w przeróżnych dziedzinach. Rękodzieło, kulinaria, sztuki plastyczne…zakres aktywności KGW jest ogromny.

W miniony piątek 18 lutego. W Brzezinach Nowych odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana przez lokalne Koło Gospodyń. Wszystko w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Festiwalu „Polska od kuchni”.

KGW „Brzezinianki” przypomniało polskie zwyczaje weselne. Wiele z nich przetrwało do dziś np. obsypywanie młodej pary ryżem, „wykupiny”, pierwszy toast czy oczepiny. Niektóre są pomijane podczas współczesnych weselnych uroczystości, dlatego dobrze jest, mimo wszystko, przekazywać młodszym pokoleniom ten kawałek obyczajowej historii i tradycji.

Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, zauważył ogromny wpływ tego rodzaju wydarzeń na lokalną społeczność. Kultywowanie obrzędów, nawiązanie do elementów z przeszłości, to wszystko buduje świadomość i łączy stare z nowym.

Polskie wesela są jedyne w swoim rodzaju i nawet jeśli młode pary wzbraniają się przed organizowaniem ich w tradycyjnym stylu, przywiązanie do staropolskich zwyczajów wygrywa.

Piątkowy wieczór w Brzezinach był pełen radości i wzruszeń. Był taki, jakie zazwyczaj są nasze wesela.

Wszystkiego najlepszego na każdej, nowej drodze życia.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -