Gmina zadba o bezdomne zwierzaki

0
179

Blisko 1,5 mln złotych przeznaczy w tym roku na opiekę nad bezdomnymi zwierzakami oraz na zapobieganie ich bezdomności częstochowski samorząd. Specjalny program dotyczący bezdomnych zwierząt przyjęła Rada Miasta Częstochowy.
Jak informuje częstochowski magistrat, projekt obejmuje więc m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsc w schronisku, opiekę nad kotami żyjącymi na wolności (w tym dokarmianie), obligatoryjną sterylizację bądź kastrację wolno żyjących zwierząt w schroniskach (wraz z zabiegami odpchlenia i odrobaczenia) czy poszukiwanie potencjalnych opiekunek i opiekunów dla czworonogów.
Miasto ma również zapewnić całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Czworonogi, które zostaną wydane ze schorniska do adopcji mają być odpowiednio znakowane. Projekt zakłada ponadto sterylizację psów i kotów, które posiadają właścicieli oraz edukację i uwrażliwienie mieszkańców na losy zwierząt.
Na realizację całego programu w miejskim budżecie zarezerwowano łącznie 1 mln 443 tys. zł. 1 mln 200 tys. zł, pójdzie na zadania wykonywane przez Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Częstochowie, które prowadzi na zlecenie miasta schronisko dla zwierząt mieszczące się przy ul. Gilowej. Ponad 160 tys. zł zostanie zabezpieczonych na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów posiadających właścicieli. Na sfinansowanie tych zabiegów dla kotów żyjących na wolności gmina przeznaczyła w 2020 roku 70 tys. zł, a na opiekę nad nimi (domki i karmę) – 6 tys. zł. Sześć tys. samorząd wyda na zapewnienie miejsca zwierzętom gospodarskim w gospodarstwie rolnym wraz z ich utrzymaniem.
(Źródło: UM Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here